Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları ?

Yeme bozuklukları doyum hissi yaşamadan sürekli yemek yeme alışkanlığı hastalığıdır. Bu hastalıklar psikolojik ve pskiyatrik tedavi gerektiren hastalıklardır. Genel olarak bu hastalıklar bedensel rahatsızlıklar gibi görünse de ciddi ruhsal hastalıklardır.

Anoreksiya Nervoza nedir ?

Anoreksiya Nervoza hastalığında hastalar kilo almamak için bazı alışkanlıklar geliştirirler. Hastaların büyük çoğunluğu ileri derecede yeme alışkanlıkları terk ederek kilo kaybederler. Bazı hastalar ise kendilerini kusturarak yediklerini çıkartırlar. İki yöntemi de uygulayan hastalar sonuç olarak sağlıklarını tehdit edecek şekilde kilo kaybı yaşar. Yeme Bozuklukları Hastalık belirtileri ise zayıf bir bedene sahip olma arzusu, kilo almaktan aşırı korku, beden imgesinde bozukluk ve adet kesilmesidir. Ortalamanın altında bir oranda zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman hissederler.

Anoreksiye Nervozanın belirtileri:

 • Oldukça yoğun eğzersizler
 • Boy/kilo endeksinde ortalamanın oldukça altında kalma arzusu
 • Yemek ve kilo konusunda yoğun zihinsel uğraşlar
 • Kalsiyum kaybına bağlı kemik erimeleri veya kırıklar
 • Saç ve tırnaklarda kırılmalar
 • Cilt kuruluğu ve cildin sararması
 • Kansızlık, kas dokusunda yıkılmalar, kalp kasında güçsüzlüğe bağlı kalp sorunları
 • Aşırı kabızlık
 • Düşük tansiyon, yavaş nefes alma ve düşük nabız sayısı
 • Vücut ısısında düşme
 • Depresyon, algılama becerisinde düşüş, hareketlerde yavaşlama

Bulimiya Nervoza Nedir ?

Anoreksiya Nervoza’da olduğu gibi hasta yine yediklerinin kalori etkisinden kurtulmak için yediklerini çeşitli yöntemler ile dışarı çıkartmaktadır. Aşırı yeme atakları ve ardından gelen kusmaların ön planda olduğu bir yeme bozuklukları tablosudur.

Bulimiya Nervozanın belirtileri;

 • Çene altındaki bezlerin şişmesi
 • Yanakların ve yüzün şişmesi
 • Mide asitleri temasından dolayı diş minelerinin erimesi ve dişlerin çürümesi
 • Devamlı kusma sebebiyle mide kapağının bozulması ve reflü
 • Müshil kullanımı sebebiyle bağırsak tahrişi ve sorunları
 • İdrar sökücü ilaçlar sebebiyle böbrek hastalıkları
 • Sıvı kaybına bağlı problemler

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu Nedir?

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu olan kişi yemek yediği sırada kontrolünü kaybeder. Bulimiya Nervoza hastalığından farklı olarak kusma ya da egzersiz gibi yeme davranışının telafisini yapmaz. Fazla yemenin yol açtığı suçluluk ve utanç tekrar aynı yeme döngüsünü yaşamalarına neden olur. Bu hastaların kilosu normalin biraz üstü ya da normalden çok fazladır. Tıkınırcasına Yeme Bozuklukları olan obez hastalar, özellikle kalp-damar hastalıkları ve yüksek tansiyon riski taşır.

Kişi yeme atağı yaşadığında kontrolünü kaybetmiş hisseder. Çok hızlı yemeye başlar ve doyduğunu geç fark ettiği için bir süre sonra rahatsız olmuş hisseder. Hatta fiziksel olarak aç hissetmese bile aşırı miktar besin tüketebilir.

Yeme Bozuklukları Sebepleri

Yeme Bozuklukları diyet yapma alşkanlığının yemek bozukluklarını tetiklediğine birçok kez ispatlanmış bir gerçektir. Modern toplumlarda ise ince belli vücuda sahip olmak yeme bozuklukluğunu ortaya çıkartıyor şeklinde tanımlanmıştır. Sporcular, mankenler ve sanatçılar ise isteyerek diyet yapan kişilerdir. Bu kişilerin de yemek bozukluklarını geliştirme riskleri yüksektir. Bazı kişilerin ise toplumsal baskılar ve eleştiriler sonrasında diyet yaptıkları da bilinmektedir.

Yeme Bozukluğu olan hastalar karbonhidrat ve yağ yeme oranını oldukça azaltır. Sürekli spor yada egzersiz yapmaktadır. Sürekli zayıtlatıcı gıdaların araştırmasını yaparlar. Zayıfladıklarını düşünmek için sürekli aynaya bakarlar ve kimileri ise zayıfladıklarını düşünerek karın, baldır, kalça gibi bazı bölgelerin şişman olduğunu kabul eder. Ama genel olarak bu hastalar tehlikeli boyutta zayıfladıklarının farkına varmazlar. Bunu farkına varmadıkları için yeme bozukluğu hastalığını kabul etmezler ve tedavi olma istekleri yoktur. Bu hastaların cinsel uyumları kötüdür. Çoğu anorektik ergenin psikososyal cinsel gelişimi gecikmiştir ve erişkinlerde hastalığın başlaması ile cinselliğe ilgi çok azalmıştır.

Yeme bozuklularına neden olarak herhangi bir kesin neden söylemek çok zordur. Genel olarak hastalık kişilerin ergenlik dönemlerindeki vücutsal değişimleri ve bu değişimi kişilerin kabullenmemesinden kaynaklanmaktadır. Yeme bozukluklarının gelişimi için gündelik açıklamalar ve yorumlar da çok etkili olabilir. Yeme bozukluklarının nedenleri arasında biyolojik ve psikososyal nedenlerin birlikte rol oynadığı sanılmaktadır. Yeme Bozukluklarını ortaya çıkartan sebepler; düşük benlik saygısı, depresyon, kontrol kaybı duygusu, değersizlik, kimlik karmaşaları, aile içi iletişimde problemler ile ilişkilendirilmektedir.

Yeme Bozuklukları Tedavisi

Yeme Bozuklukları tedavisinde Psikodinamik Psikoterapi oldukça etkilidir. Yeme bozukluğuna sahip olan kişilerin kilo alma korkuları, kendi fiziksel görünüşü ile zihninde takıntı haline gelmiş düşünceler belirlenir ve bunların çözüme kavuşması üzerine çalışmalar yapılır. Kişinin tedavi süresince kazandığı olumlu düşüncelerin devam ettirmesi ve eski alışkanlıklarına geri dönmemesi üzerine çalışılır. Bunun yanısıra, psikiyatrist, beslenme danışmanı ve genel tıbbi değerlendirmeyi yapacak uzmanın işbirliği ve desteği de çok önemlidir. İlk adımda kişinin sağlıklı kiloya getirilmesi ve yeme nöbetlerinin engellenmesi önemlidir. Daha sonrasında altta yatan duygusal problemlerin tedavisi, tedavinin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Merak ettikleriniz için çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.