Yaşlılık Depresyonu Tedavisi

Yaşlılık Depresyonu Tedavisi

Yaşlılık Depresyonu Tedavisi, Yaşlılık dönemi çeşitli kronik hastalıkların baş gösterdiği, evden çocukların ayrıldığı ve genellikle emekli olunup evde oturulan bir dönemdir. Gençlik ve orta yaş dönemini oldukça yoğun ve hareketli geçiren insanlar yaşlılık döneminde depresyona eğilimli olabilir. Bu boşluk hissi kişilerce amaçsızlık gibi algılanarak depresyona sürükleyebilir.

Yaşlılık depresyonu aslında toplumda çok sık görülür. Ancak yaşlılar bu durumu dile getirip herhangi bir psikologa başvurmadıklarından gerçek sayılar ortaya çıkmaz. Bazen de başka hastalıklarla uğraşmaktan ruh sağlığını düşünmeye fırsatları olmayabilir. Ancak yaşlılık döneminin de hayatın önemli dönemlerinden biri olduğu ve bu dönemin iyi bir ruh sağlığı ile keyifli bir şekilde geçirilmesinin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılık Depresyonu Nedenleri

Depresyon kavramı, özellikle son yıllarda hepimizin duyduğu ve aşina olduğu bir kavram haline gelmiştir. Öyle ki; günlük hayattaki konuşmalarda bile depresyon sözcüğüne sık sık yer verilir. Ancak depresyonla yaşlılar bir türlü bağdaştırılamaz ve yaşlıların da depresyona girebileceği düşünülemez.

Oysaki ileri yaş grubundaki insanlar, hayatları boyunca en çok yalnız kaldıkları dönemi geçirirler. Yaşlılık Depresyonu Terapisi Özellikle çalışan kişiler emekli olduktan sonra boşluğa düşerek günlerini nasıl değerlendireceklerini bilemeyebilirler. Yaşlılık döneminde psikolojik destek alınması, bu dönemin çok daha sağlıklı ve huzurlu geçmesini sağlar.

Yaşlılık Depresyonu Tedavisi

Yaşlılık döneminde insanların bir uğraşının olması ruh sağlığı açısından çok faydalıdır. Okumak, kısa yürüyüşler yapmak, bulmaca çözmek gibi aktiviteler ile günlerini daha keyifli hale getirebilirler. Özellikle açık havaya çıkmanın ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Emekli olma kavramı yalnızca işe gitmemek olmalıdır. Yaşlılık Depresyonu Tedavisi Yani emekli olan ileri yaştaki insanlar hayattan elini eteğini çekmemeli, işe gitmeseler de hayatın içinde olmaya devam etmelidir. Böylece kendilerini görevini tamamlamış ve amacını kaybetmiş gibi hissetmezler.

Her şeye rağmen yaşlılık depresyonu yaşadığını düşünenler, kesinlikle psikolojik destek almalıdır. Terapilerle bu depresyon yenilebilir ve yaşlıların bu dönemi hayattan keyif alarak geçirmesi sağlanabilir.

Yaşlılık Depresyonu İçin Psikolojik Destek

Her yaştaki depresyonda psikolojik desteğin önemi büyüktür. Bu rahatsızlıkla ilgili ilaç tedavisine başlanmış olsa bile psikolog eşliğinde yapılan terapilerle tedavi süreci desteklenebilir. Yaşlı insanlar da depresyonla mücadele süreçlerinde psikolog desteği almayı düşünmelilerdir. Bu süreci en iyi şekilde atlatabilmek için psikologla yapılan görüşmeler çok faydalı olacaktır.

Yaşlılık döneminde yaşanan depresyonda psikolojik destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmet içeriğimizde yaşlılık depresyonu da bulunmaktadır. Uygun terapi seansları ile yaşlılık depresyonunun üstesinden birlikte gelebiliriz.

 

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.