Yaşlılık Depresyonu Tedavisi

Yaşlılık Depresyonu Tedavisi

Yaşlılık Depresyonu Tedavisi

Yaşlılık depresyonu tedavisi yaşlılık dönemi çeşitli kronik hastalıkların baş gösterdiği, evden çocukların ayrıldığı dönemdir. Genellikle emekli olunup evde oturulan bir dönemdir. Gençlik ve orta yaş dönemini oldukça yoğun ve hareketli geçiren insanlar yaşlılık döneminde depresyona eğilimli olabilir. Yaşlılık depresyonu tedavisi bu boşluk hissi kişilerce amaçsızlık gibi algılanarak depresyona sürükleyebilir.

Yaşlılık dönemi depresyonu aslında toplumda çok sık görülür. Ancak yaşlılar bu durumu dile getirip herhangi bir psikologa başvurmadıklarından gerçek sayılar ortaya çıkmaz. Bazen de başka hastalıklarla uğraşmaktan ruh sağlığını düşünmeye fırsatları olmayabilir. Ancak yaşlılık döneminin de hayatın önemli dönemlerinden biri olduğu dönemdir. Bu dönemin iyi bir ruh sağlığı ile keyifli bir şekilde geçirilmesinin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılık Depresyonu Nedenleri

Depresyon kavramı, özellikle son yıllarda hepimizin duyduğu ve aşina olduğu bir kavram haline gelmiştir. Öyle ki; günlük hayattaki konuşmalarda bile depresyon sözcüğüne sık sık yer verilir. Ancak depresyonla yaşlılar bir türlü bağdaştırılamaz ve yaşlıların da depresyona girebileceği düşünülemez.

Oysaki ileri yaş grubundaki insanlar, hayatları boyunca en çok yalnız kaldıkları dönemi geçirirler. Yaşlılık depresyonu tedavisi özellikle çalışan kişiler emekli olduktan sonra boşluğa düşerek günlerini nasıl değerlendireceklerini bilemeyebilirler. Yaşlılık döneminde psikolojik destek alınması, bu dönemin çok daha sağlıklı ve huzurlu geçmesini sağlar.

"<yoastmark

Yaşlılık Depresyonu İçin Öneriler

Yaşlanma döneminde Yaşlılık depresyonu tedavisi insanların bir uğraşının olması ruh sağlığı açısından çok faydalıdır. Okumak, kısa yürüyüşler yapmak, bulmaca çözmek gibi aktiviteler ile günlerini daha keyifli hale getirebilirler. Özellikle açık havaya çıkmanın ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Emekli olma kavramı yalnızca işe gitmemek olmalıdır. Yani emekli olan ileri yaştaki insanlar hayattan elini eteğini çekmemeli, işe gitmeseler de hayatın içinde olmaya devam etmelidir. Böylece kendilerini görevini tamamlamış ve amacını kaybetmiş gibi hissetmezler.

Her şeye rağmen yaşlılık depresyonu yaşadığını düşünenler, kesinlikle psikolojik destek almalıdır. Terapilerle bu depresyon yenilebilir ve yaşlıların bu dönemi hayattan keyif alarak geçirmesi sağlanabilir.

Yaşlılık Depresyonu Tedavisi İçin Psikolojik Destek

Yaşlılık depresyonu tedavisi her yaştaki depresyonda psikolojik desteğin önemi büyüktür. Bu rahatsızlıkla ilgili ilaç tedavisine başlanmış olsa bile psikolog eşliğinde yapılan terapilerle tedavi süreci desteklenebilir. Yaşlı insanlar da depresyonla mücadele süreçlerinde psikolog desteği almayı düşünülmelidirler. Bu süreci en iyi şekilde atlatabilmek için psikologla yapılan görüşmeler çok faydalı olacaktır.

Yaşlılık döneminde yaşanan depresyonda psikolojik destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmet içeriğimizle yaşlılık depresyonu da bulunmaktadır. Uygun terapi seansları ile yaşlılık depresyonunun üstesinden birlikte gelebiliriz.

Yaşlılık depresyonu tedavisi tüm dünyada 65 yaş üzeri nüfusun genel nüfus içindeki oranı artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bu oran 2000 yılında % 15’in üzerine çıkmıştır (1).
Yaşlanma süreci, insanın fiziksel ve mental olarak gerilediği, güç ve toplumsal rol açısından da yitimlerin olduğu dönemdir. Toplumsal değerler ve kültürel etkenler toplumda yaşlı ve yaşlılığa verilendeğeri ve yeri belirlemektedir. Geniş aileninGenel Tıp Derg 2006;16(1) Yaşlılarda depresif belirtiler-Keskinoğlu ve ark 21 toplumda yaygın oluşunun yaşlının statüsünü yükselttiği! Bağımsız hane tercihlerinin eşlik ettiği çekirdek ailenin fazlalığının ise yaşlının statüsünü düşürdüğü ileri sürülmektedir. Yaşlılıkla ilgili sorunların tıbbi ve toplumsal yönü önemlidir.

Yaşlının biyolojik yapısı, deneyimleri, sorunlarla başa çıkma yöntemleri, fiziksel sağlığı, ekonomik koşulları, toplumdaki yeri, desteklenmesi, yalnız yaşaması psikolojik sağlığını etkiler. Bu etkilenim sonucu depresyon yaşlılarda sıklıkla ortaya çıkabilir. Yapılan sistematik bir derlemede 65 yaş ve üzeri toplum içinde yaşayan yaşlılarda depresyonun mortaliteyi artırdığı bildirilmektedir.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.