Stres

Stres

Aralık 5, 2020 Psikolog İstanbul 0

Stres, vücudun  zararlı  durumlara  verdiği  tepkidir  –  ister  gerçek  ister  algılanıyor  olsun. Kendinizi tehdit altında hissettiğinizde, vücudunuzda yaralanmayı önleyecek şekilde hareket etmenizi sağlayan kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Bu tepki “savaş ya da kaç” veya stres tepkisi olarak bilinir. Stres tepkisi sırasında kalp atış hızınız artar, nefesiniz hızlanır, kaslar kasılır ve kan basıncı yükselir. Harekete geçmeye hazır duruma gelirsiniz.

Stres Nedir ?

Stres, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Bir kişide strese neden olan şey, diğerini pek ilgilendirmez. Bazı insanlar stresle diğerlerinden daha iyi başa çıkabilir. Ve tüm stres durumları kötü değildir. Küçük dozlarda stres, görevleri tamamlamanıza yardımcı olabilir ve incinmenizi önleyebilir. Örneğin, önünüzdeki arabaya çarpmamak için stres sizi yaralanama ve ölümden korur.

Vücudumuz küçük dozlardaki stresi kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, uzun vadeli, kronik stresin kötü sonuçları ile başa çıkabilecek donanıma sahip değiliz.

En temel düzeyde stres, vücudumuzun bir durum veya yaşam olayından kaynaklanan baskılara verdiği tepkidir. Strese katkıda bulunan şeyler kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Ve sosyal ve ekonomik koşullarımıza, içinde yaşadığımız çevreye ve genetik yapımıza göre farklılık gösterir. Bizi stresli hissettiren şeylerin bazı ortak özellikleri arasında yeni veya beklenmedik bir şey deneyimlemek, tehdit eden. Bir şey veya bir durum üzerinde çok az kontrolümüz olduğunu hissetmek yer alır.

Stres Tedavisi

Bazen bu stres tepkisi uygun veya hatta faydalı bir tepki olabilir. Ortaya çıkan ‘baskı’ hissi, bir maraton koşmak veya büyük bir kalabalığa konuşma yapmak gibi. Sinir bozucu veya yoğun olabilecek durumları aşmamıza yardımcı olabilir. Bizi strese sokan şey kısa ömürlü ise, sağlığımız üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye. Neden olmadan hızlı bir şekilde dinlenme durumuna dönebiliriz. Ve birçok insan, herhangi bir kalıcı etki olmaksızın belirli bir düzeyde stresle başa çıkabilir.

Bununla birlikte, stresin aşırı ve başa çıkılamayacak kadar çok olduğu zamanlar olabilir. Tepkimiz tekrar tekrar aktif hale gelirse veya zamanla devam ederse, etkiler vücutta yıpranmaya ve zararlara neden olabilir. Ve kalıcı olarak bir ‘savaş ya da kaç’ durumunda hissetmemize neden olabilir. Zorlamamıza yardımcı olmaktan ziyade, bu baskı bizi bunalmış veya başa çıkamayacak hale getirebilir.

Bu ezici stresi uzun süre hissetmek genellikle kronik veya uzun süreli stres olarak adlandırılır. Ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı etkileyebilir.

Stres Belirtileri

Bir durumdaki tehdide verilen tepkidir; anksiyete ise strese verilen tepkidir.

Strese neden olabilecek birçok şey var. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre sevilen birinin ölümü, boşanma / ayrılık, işini kaybetme. Ve beklenmedik para sorunları stresin ilk 10 nedeni arasında yer alıyor. Ancak tüm yaşam olayları olumsuz değildir ve daha büyük bir eve taşınmak, bir iş terfisi kazanmak. Veya tatile gitmek gibi olumlu yaşam değişiklikleri bile stres kaynağı olabilir.

Duygusal değişiklikler: Stresli olduğunuzda, anksiyete, korku, öfke, üzüntü veya hayal kırıklığı gibi birçok farklı duygu yaşayabilirsiniz. Bu duygular bazen birbirini besleyebilir ve fiziksel belirtiler oluşturarak kendinizi daha da kötü hissetmenize neden olabilir. Bazı insanlar için stresli yaşam olayları, depresyon belirtilerine katkıda bulunabilir.

İşle ilgili stres, ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere sahip olabilir. İşle ilgili stres, etkilenen her kişi için ortalama 23,9 günlük iş kaybına karşılık gelir..

Davranış değişiklikleri:  Stresli olduğunuzda farklı davranabilirsiniz. Örneğin, içine kapanık, kararsız veya katı olabilirsiniz. Düzgün uyuyamayabilirsiniz. Sinirli veya ağlamaklı olabilirsiniz. Cinsel alışkanlıklarınızda bir değişiklik olabilir. Bazı insanlar sigara içebilir, daha fazla alkol tüketebilir veya uyuşturucu alabilir. Sizi normalden daha kızgın veya daha agresif hissettirebilir. Aile ve arkadaşlarınızla etkileşim şeklinizi de etkileyebilir.

Bedensel değişiklikler:  Bazı insanlar stresli olduklarında baş ağrısı,  mide  bulantısı  ve  hazımsızlık  yaşamaya  başlar. Daha hızlı nefes alabilir, daha fazla terleyebilir, çarpıntı olabilir veya çeşitli ağrı ve sızılar çekebilirsiniz. Sizi strese sokan şey kısa ömürlü ise, herhangi bir olumsuz etki olmadan hızla normale döneceksiniz. Ve birçok insan, herhangi bir kalıcı yan etki olmaksızın belirli bir düzeyde stresle baş edebiliyor.

Uzun bir süre boyunca tekrar tekrar stres yaşarsanız, uykunuzun ve hafızanızın etkilendiğini. Yeme alışkanlıklarınızın değişebileceğini veya egzersiz yapmaya daha az yatkın olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Stres Terapisi

Bazı araştırmalar, uzun vadeli stresi, İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) veya mide ve ülser gibi gastrointestinal koşulların. Yanı sıra kardiyovasküler hastalık gibi durumlarla da ilişkilendirmiştir .

Hepimiz muhtemelen yukarıda açıklanan duyguların en azından bazılarını tanıyabiliriz ve bir süre sonra stresli ve bunalmış hissetmiş olabiliriz. Bazı insanlar stresten diğerlerinden daha fazla etkileniyor gibi görünüyor. Bazı insanlar için her sabah zamanında kapıdan çıkmak çok stresli bir deneyim olabilir. Oysa diğerleri büyük bir baskıyla baş edebilir.

Bazı insan gruplarının stresli yaşam olayları ve durumları yaşama olasılığı diğerlerinden daha yüksek olabilir. Önyargı veya ayrımcılık nedeniyle stres yaşamak ve önceden var olan veya devam eden sağlık sorunları olan kişilerin sağlıklarıyla ilgili stres veya durumlarıyla ilişkili damgalanma nedeniyle stres yaşamaları daha olası olabilir.

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.