Salgının Hayatımızdaki Etkisi

Salgının Hayatımızdaki Etkisi

Aralık 5, 2020 Psikolog İstanbul 0

Salgının Hayatımızdaki Etkisi koronavirüs salgını, epidemiyolojik ve psikolojik bir krizdir. Tecritte yaşamanın zorluğu, günlük hayatımızdaki değişiklikler, iş kaybı, maddi zorluklar. Ve sevdiklerimizin ölümü nedeniyle keder, birçok kişinin ruh sağlığını ve refahını etkileme potansiyeline sahiptir.

Bu fiziksel uzaklaşma döneminde bile, sosyal destek aramak ve başkalarıyla bağlantı kurmak çok önemlidir. Anksiyete, panik atak, depresyon ve intihar belirtilerini bilmek de önemlidir, böylece bunları yalnızca aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınız arasında değil, kendiniz için de kolayca tanımlayabilirsiniz.

Anksiyete, koronavirüsün psikolojik etkisinde tekrar eden bir temadır. Salgının Hayatımızdaki Etkisi aslında bir başyazı, başlığında ‘koronafobi’ kelimesini kullanıyor. COVID-19 korkusu aynı zamanda yeniliği ve salgının nasıl daha kötüye gidebileceği konusundaki belirsizliklerle de ilgilidir.

Salgının Hayatımızdaki Etkisi

COVID-19’un ardından Çinlilere yönelik yabancı düşmanlığı da görülmeye başlandı. Daha önceki birçok salgın ve pandemide enfeksiyona bağlı yabancı düşmanlığında bir artış bildirilmiştir. Ve insanlar kendi toplumlarının dışından kaynaklanan bir enfeksiyonla tehdit edildiğinde yaygın bir tepki olarak görülmektedir.

Salgının Hayatımızdaki Etkisi, uluslararası göçmen işçiler, COVID-19 salgınının ardından savunmasız bir grubu temsil ediyor. Dünya çapında, diğer uluslararası göçmenlerle (örneğin, uluslararası öğrenciler) karşılaştırıldığında, ev sahibi ülkelerde. Özellikle de göçmen ev işçilerinde sağlık hizmetlerine erişimde daha fazla engelle karşılaşan 150 milyon uluslararası göçmen işçi bulunmaktadır. Aynı ülke içinde bile, iş için bir bölgeden diğerine göç eden insanlar, kısıtlı seyahat duyurusu ve azalan. İstihdam fırsatları nedeniyle önemli zorluklarla karşılaşmıştır.

Salgının Hayatımızdaki Etkisi bulaşıcı salgınların ortasında insanlar arasında düzensiz davranışlara neden olan korkunun çoğalması yaygın bir fenomendir. 7 Şubat 2020’de Singapur, pandemiye hazırlık alarm seviyesini sarıdan turuncuya yükseltti. Aynı gün, ülke çapında yiyecek ve tuvalet kağıdı satın alma konusunda yaygın bir panik yaşandı. Ve birçok mağazanın erzak tükenmesine neden oldu. Diğer ülkelerde de benzer durumlara tanık olunmuştur.

Sosyal uzaklaşma ve COVID-19 nedeniyle hareket konusunda kısıtlayıcı önlemlerle, aile içi istismar ve şiddette artışa dair endişeler var olmaktadır.

Kaygı belirtileri

 • Kalıcı endişe veya duygulardan bunalmış hissetme
 • Sağlık sorunları veya finans gibi bir dizi endişeyle ilgili aşırı endişe ve kötü bir şeyin olacağına dair genel bir his
 • Huzursuzluk ve sinirlilik
 • Konsantrasyon güçlüğü, uyku sorunları ve genellikle gergin hissetme

Salgının Hayatımızdaki Etkisi Panik atak belirtileri

 • Terleme, titreme, nefes darlığı veya boğulma hissi
 • Kalp atışı veya hızlı kalp atışları ve korku duyguları
 • Bu tür saldırılar genellikle aniden, herhangi bir uyarı olmaksızın gerçekleşir
 • Panik atak geçiren kişiler genellikle bir sonraki bölümün ne zaman ortaya çıkacağından korkarlar. Bu da onların normal faaliyetlerini değiştirmelerine veya kısıtlamalarına neden olabilir.

Depresyon belirtileri

 • Günlük aktivitelere ilgi ve zevk eksikliği
 • Önemli kilo kaybı veya artışı
 • Uykusuzluk veya aşırı uyku
 • Enerji eksikliği veya konsantre olamama
 • Değersizlik veya aşırı suçluluk duyguları
 • Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri

Salgının Hayatımızdaki Etkisi intihar için risk faktörleri

 • Ölmekten veya kendine zarar vermekten
 • Ölüm, boşanma, ayrılık, hatta arkadaşlara, hobilere ve daha önce zevk aldıkları aktivitelere olan ilginin azalması gibi son kayıplar
 • Üzüntü, geri çekilme, sinirlilik veya kaygı gibi değişiklikler
 • Davranış, uyku düzeni ve yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Düzensiz davranış, kendine veya başkalarına zarar verme
 • Değersizlik, suçluluk veya kendinden nefret duyguları dahil olmak üzere düşük benlik saygısı.
 • Gelecek için umut olmaması, bir şeylerin asla daha iyi olamayacağına veya hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanmak

Salgının Hayatımızdaki Etkisi sonuç olarak salgın hastalarının akıl sağlığı sorunları, önde gelen sağlık çalışanları ve genel olarak toplum üzerindeki sosyal ve psikolojik etkiler. Geçmiş viral hastalık deneyimlerimiz ile COVID-19 arasında dikkate değer benzerlikler göstermektedir. Salgının Hayatımızdaki Etkisi bununla birlikte, COVID-19’un ölçeği ve etkisi, gelecekteki ilerlemenin süresi ve belirsizliği. Diğer viral pandemilerde şimdiye kadar görülmemiş bir yoğunluğa yol açmıştır. COVID-19’un hızlı yayılması, uluslararası seyahatlerdeki ve göç seviyelerindeki yakın bağlantıların kanıtı olduğu kadar virüsün biyolojisinin de bir etkisidir. Aynı zamanda, küresel ekonomi üzerindeki etki, insan ırkının çeşitli toplulukları, kurumları ve küresel altyapısı aracılığıyla. Birbirine bağlı ve bağlantılı olduğu karmaşık yolu göstermektedir.

Bir aşı ve tedavi araştırması hız kesmeden devam ederken ve COVID-19 hakkındaki bilgimiz artarken. Aynı zamanda bir geri adım atmanın ve pandemilerin..Salgının Hayatımızdaki Etkisi özellikle de yeni viral pandemilerin zihinsel sağlık ve sosyal etkileri hakkında bildiklerimize bakmanın zamanıdır. COVID-19 gibi yeni bir hastalığın yaygın korku, panik, kaygı ve yabancı düşmanlığına neden olabileceğine dair şüphesiz kanıtlar var. Toplumsal uzaklaşma, işsizlik ve yaygın finansal dalgalanma döneminde şiddetin yükselişine ilişkin kayda değer endişeler var.

Salgının Hayatımızdaki Etkisi, biyolojik önleme ve tedavi araştırmaları devam ederken, psikolojik ve sosyal etkilere ve bunların müdahalelerine odaklanma ihmal edilmemelidir.

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.