Psikolojik Destek Hattı

Psikolojik Destek Hattı

Ekim 13, 2020 Psikolog İstanbul 0

Psikolojik Destek Hattı hizmeti ile korona korkunuzdan kurtulabilirsiniz. Koronavirüsün ortaya çıktığı günden bugüne kadar toplumlarda birden fazla psikolojik bozukluklara neden olmaktadır. Koronavirüs ile başlayan kısıtlamalar kişilerin sosyal yaşamlarının kısıtlanmasına ve salgının getirdiği korku ise insanlarda panik atak belirtilerini kuvvetli şekilde yaşamalarına sebebiyet getirdi.

Koronavirüs salgını ile ortaya çıkan kısıtlamalar, ekonomik problemler ve kişilerin sosyal yaşamına devam edememesi kaygı bozuklukları ve kişilerin ruh sağlığında büyük travmalar ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Evde kalan kişilerin televizyon ve sosyal medya üzerinde de dünya da salgın dolayısı ile sorunları izlemesi kendilerinin yoğun şekilde kaygı bozuklukları yaşamasına neden olmaktadır.

Korona Psikolojik Destek Hattı

Tüm bunların dışında yaşanan kısıtlamaların ve yasakların sona ermesinden sonra kişilerin düzenli yaşantılarına geri dönmekten de korkmaktadırlar. Bunun sebebi ise koronavirüsün her kişide farklı sentezler ortaya çıkarması ve virüsün gözle görülememesinden kaynaklanmaktadır. Bu korku ve kaygılar tamamen anlaşılabilir durumlardır. Çünkü virüsün ülkemize girdiği mart ayından bugüne kadar hepimizin hayatın da farklılar ortaya çıkmış durumdadır. Yaşanılan salgın sonrası ortaya çıkan karışıklıklar, ölüm haberleri ve günlük vaka oranları herkesin üzerinde büyük bir baskı ve korku ortaya çıkarmış bulunmaktadır.  Kişiler artık kendilerine belli sorular sormaya başlamış bulunmaktadır. Bunlardan örnek vermek gerekirse ” Koronavirüs sonrası hayatıma nasıl devam edebilirim. yada bu korkularımı nasıl yenebilirim gibi ”

"<yoastmark

Dünyada binlerce insanın ölmesine neden olan bu hastalığın insanları yıpratması veya psikolojik olarak korku yaratması normal bir durumdur. Kişilerin yapısına göre bazı kişiler bu etkiden kolayca kurtulurken bazıları ise uzun yıllar bu sorunlar ile uğraşmaktadır. Bu noktalarda bu fobiden ve kaygı bozukluklarından kurtulmak için mutlaka bir psikologdan destek alınması gerekmektedir. Bu nokta da kendimize “Psikolojik Destek Almak istiyorum ” demek önemli bir etki olacaktır.

Kişilerin bu dönemlerde başkalarının neler yaptığını yada kontrolleri dışında gelişen olayları takip etmesi kendi oto kontrolleri dışında gelişmektedir. Bu noktada bizlerin yapacak olduğu tek şey bizim kendimizi bu kontrolümüz dışında gelişen olaylara ne kadar hazır hisettiğimizdir. Ve oluşan olayların bizleri ne kadar yıprattığı olmalıdır.  Eğer koronavirüsün sizlerde yarattığı kaygı bozuklukları ile başa çıkamıyor iseniz sizlerin de kendinizi güvende hissettiğiniz evlerinizde Online terapi ile kaygılarınızı yenmeyi öğrenebilirsiniz. Koronavirüs destek hattımızdan da bizlere ulaşarak Koronavirüs kaygılarınızdan ve korkularınızdan kurtulmak için ilk adımı atmış olabilirsiniz.

Koronavirüs/pandemi süreci boyunca kaçındığımız bir çok durum, duygu, düşünce oldu. Aslında virüs olmasa bile kendimizi inandırdığımız algıda seçicilik yapıp bedensel yakınmalar yaşayarak kendimizi bu zorlu süreçte olumsuz etkilediğimiz durumlar oldu.  Online terapi / Korona Psikolojik Destek Hattı ile psikolojik desteği almayı tercih etmek bu durumda yalnızlaşmamızın önüne geçmektedir.

Psikolojik Destek Almak İstiyorum

Kendimizi yaşamdan koparmadan ve gündelik hayatımızı değiştirmeden sorunlarımız ile mücadele etmek için psikolojik destek almak en pratik yoldur. Gündelik hayatımızda birden fazla sorun ile mücadele etmek zorunda iken ortaya çıkan yeni ve büyük bir sorun olan koronavirüs salgını sizlerin daha da güçsüz yada çaresiz hissetmenize neden olabilir. Bu durum sizlerin milyarlarca insanın yaşadığı evrende kendinizi yalnız hissetmenizi neden olabilmektedir. Bu yalnızlık hissiyatı aynı zamanda sizlerin depresyon sorunları yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar sizlerin hiç ummadığı zamanlarda ortaya çıkarak sizleri sosyal ortamlardan uzaklaştırmaya sebebiyet verebilirler. Bu durumlarda korkmadan mücadele etmeniz gerekmektedir.

Rahatsızlıklarınızı kendi benliğiniz ve bilinç altınız ile kabul etmek sizlerin yaşam enerjisini azaltmakta ve sizleri ruhsal olarak yormaktadır. Bu noktada kendinizi asla yalnız hissetmeyin ve rahatlık ile kendinize “Psikolojik destek almak istiyorum!” demelisiniz!

Sosyal hayattan bir anda hazırlıksız olarak kopmak ve yaşanılan koronafobi kaygıları sizlerde yeni psikolojik rahatsızlıklarında orataya çıkmasına neden olabilecektir. Bunlardan ilk ve en yaygın görüleni ise sosyal fobi olacaktır. Covid-19 salgını ile getirilen kısıtlamalar ve kişilerin toplumdan uzaklaşmaları sosyal fobi sorunlarının en yüksek seviyede hissedilmesi ve yaşanmasına neden olmaktadır. Sosyal fobi sorunları kişilerin kendinlerine olan güvenlerinin eksitilmesine ve sosyal hayata geri dönüşlerde büyük uyumsuzluklar yaşanmasına neden olmaktadır.   Salgının sona ermesinde ve hayatın normale dönmesinde bile kişilerde yeniden ortaya çıkar mı yada farklı korkular yaşanması kaçınılmazdır. Bunların üstesinden gelmek için yapılacak en önemli adım kendimize ” Psikolojik destek almak istiyorum” diye bilmektir.

Telefon İle Psikolojik Destek Hattı

Tüm bu korkular neticesinde dışarıya çıkmak istiyorsanız yada Psikolojik destek aldığınızı kimsenin bilmesini istemiyorsanız sizlerde “Telefon ile Psikolojik destek hattı” üzerinden yardım alabilirsiniz. Toplumumuzda kişilerin büyük çoğunluğu psikolojik destek almaktan çekinirler ve bunun kendilerinin güçsüz yada aciz olduğunu düşünmelerini hissetmelerini sağlarlar.  Bu sebepten dolayı bu kaygılar neticesinden psikolojik destek almak istemezler. Ama aslında bu düşünceleri ve tabuları yıkmış olsalar hayata daha umutlu ve güçlü yaşamalarını sağlayabileceklerini bilmezler.  Bu noktada yaşanılan bu sorunların ortada kalkması ve kişilerin sağlık sorunlarını daha kolay ortadan kaldırılması için Online Terapi yada Telefon ile psikolojik destek hizmeti almalarını sağladık. Dilediğiniz yerden ve dilediğiniz saatte online terapi hizmeti ile tedavinizi aksatmadan yapabilmekteseniz.

Sorunlarınız ile başa çıkamadığınız anlarda ve bir desteğe ihtiyacınız olduğu anda Psijolojik destek hattını arayarak terapistinize ulaşabilirsiniz. Psikolojik destek almak isteyen ama bunda çekinceleri olan kişiler genel olarak terapilerin gizliliği konusunda korkular yaşamaktadır. Bu durumdan çekinmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Terapilerde konuşulan tüm konular danışan ve psikoterapist arasında kalmaktadır. Bireyin kendisine ya da başkasına zarar verebileceği konular hariç tüm konuşulanlar terapist ve danışan arasında gizli olarak tutulmaktadır.

Sizlerde Psikolojik destek almak istiyorsanız ve buna zaman ayıramıyorsanız. Evinizde yada iş yerinizde online terapi hizmeti ile psiko terapinizi aksatmadan yapabileceksiniz.

Psikolojik Destek İstiyorum

Hastalığı düşündüğümüzde, genellikle düşüncelerimizi hastalığın vücut üzerindeki fiziksel etkileriyle sınırlandırırız. Kronik hastalıkların ve uzun süreli tedavilerin hem hastalar hem de bakıcılar için yarattığı ve Psikolojik Destek Hattı gerektiren duygusal sonuçlarını unutmamalıyız .   Bir hastalıktan etkilenmek aynı zamanda şunlarla uğraşmak anlamına da gelir:

  • vücut bütünlüğünün kaybı;
  • farklı bir vücut imajı algısı;
  • günlük faaliyetleri yerine getirirken daha az özerklik;
  • hekimlere, aile üyelerine ve Devlete bağımlılık durumu;
  • (bazı durumlarda) ölümün kabulü.

Bu noktaların her birinin hasta üzerindeki psikolojik etkileri küçümsenmemelidir. 

Kronik hastalar sürekli olarak durumlarından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya kalırlar ve duygusal olarak mücadele edebilirler, öfkeli, sinirli, kafası karışmış hissedebilirler veya depresyon veya anksiyeteden muzdarip olabilirler.   Hastaların ve ailelerinin tedaviyi bırakmaya yol açabilecek aşağı doğru bir sarmal yaşamasını önlemek için bu duygusal durumları erkenden fark etmek ve uygun psikolojik destek aramak önemlidir. Bu nedenle, duygusal ve psikolojik destek terapötik başarı için esastır; bu, ilaçları reçete edildiği şekilde almaktan daha fazlasını içerir, ancak hastanın genel iyiliğiyle ilgilenir.

Psikolojik Destek Hattı

Psikologların kronik hastalıklarla mücadelede önemli bir rolü vardır. Her şeyden önce, psikolog, hastanın tedavisine dahil olan herkesi – aile üyeleri, doktorlar, hemşireler ve tedavi planında yer alan diğer herkesi , kişisel geçmişini ve duygusal durumunu göz önünde bulundurarak hastayı dinlemeye teşvik etmelidir. empati ve daha etkili iletişimi geliştirmek için. Yine de bir psikolog hastaya nasıl yardım edebilir?

Öncelikle psikolog, hastaya hastalığı işlemesine ve kabul etmesine yardımcı olur. Bu önemli adım atıldıktan sonra, psikolog, hastaya hastalığa rağmen dolu bir yaşam sürmesine izin veren stratejiler geliştirmesine yardımcı olur. Psikolog, tedavinin başlangıcından itibaren hekimle birlikte çalışır ve hastanın duygusal, psikososyal ve kişisel zorluklarını sorar.

Psikolog stresli durumların nasıl yönetileceğini belirler, hastanın yeni rollere ve durumlara karşı esnekliğini değerlendirir ve hangi kaynakların kullanılabileceğini belirler. Psikolog ayrıca bakıcılara stres veya yalnızlık duygularıyla boğulmamaları için destek sunar. Psikolojik destek, klinikte, evde veya uzaktan hasta ve bakıcılara sunulan Hasta Destek Programları gibi kişiye özel hizmetlerin en önemli yönlerinden biridir. Psikolojik Destek Hattı Farmakolojik tedaviye ek olarak, bir hastanın yaşam kalitesini iyileştirebilecek gerçekten etkili bir tedavi planı, etkili psikolojik desteği içermelidir.

 

 

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.