Psikolog Nedir

Psikolog Nedir

Ekim 14, 2020 Psikolog İstanbul 0

Psikolog nedir ?

Psikolog nedir. Psikolog  Fen Edebiyat Fakültesinden mezun olan, insanların ruh halini ve davranışlarını inceleyen kişidir.  Psikolog kelimesinin anlamını tam olarak anlamak için psikoloji biliminin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Psikoloji bilimi nedir ?  Psikoloji ruh bilimi, davranışlarını inceleyen bilim dalıdır.  Psikoloji bilimi bilinçli yada bilinçsiz olayların kişilerin duygu ve düşüncelerini kapsamlı olarak inceleyen bilim dalıdır. Psikoloji bilimin den mezun olan kişilere ve bu alanda uzman bilgi araştırması yapanlara Psikolog denilmektedir.

Psikolog nedir ?

Psikologlar mesleki bilgilerini insanların sorunlarını çözmelerinde kullanmaktadır. Psikologlar aldıkları eğitimleri ve tüm bilgilerini kişilerin yaşadıkları sorunlardan uzaklaşarak daha mutlu olarak yaşamlarını sürdürmeleri için kullanmaktadırlar.  Kişiler gündelik hayatlarında yaşadıkları sorunlar ile baş edemedikleri zamanlarda ve yaşadıkları sorunların. Artık onların sosyal hayatlarına olumsuz olarak etkiler yarattığı zamanlarda rahatlık ile başvurabilecekleri yerlerdir.  Toplumumuzda insanlar psikologlara müraacat etmekten çekinmektedirler.

"<yoastmark

Bunun sebebi kişilerin İnsanların psikolog tedavi görmekten çekinmelerinin sebebi bu bilim dalını tam olarak bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Günümüzde yolda yürüyen insanlara psikolog nedir diye sorulduğu zaman verdikleri cevap gülümseyerek “deli doktoru”dur olmaktadır. Bunun sebebi bu alanın tam olarak bilinmemesidir. Verilen bu bilinçsiz cevap kişilerin psikolojik tedavi almak istese çevresi tarafından farklı konuşulacak olmasından dolayi utanma ve çekinmelerine neden olmaktadır.
Psikolog terim olarak ruh bilimcisi demektir. Psikologlar hayvan ve insanların davranışlarını inceleyen kişidir. Burada bahsedilen ruh bilimi mistik yada dini olarak bilinen ruh bilimi değildir. Burada anlatılan ruh bilimi insan beyni ve sinir sistemleridir.  Psikologlar insan beynin işleyişini ve sinir mekanizmasının düzenli olarak işlemesini incelemektedirler. Psikologlar eğitim hayatında ve yaptıkları çalışmalarda edindikleri bilgileri yine kendi alanlarında yapacakları bilimsel araştırmalar ile insanlara faydalı olmak için çalışmaktadırlar.

Psikolog Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir ?

Psikolog olmak dışarıdan bakıldığı kolay gözükse de dünya daki en zor meslek gruplarından biridir.  Psikolog olmak için kişilerin zorlu eğitim sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Bu mesleği seçmek isteyen kişilerin öncelik ile kendilerinde insani duygularının yüksek olması, sorunlar karşısında mücadeleci bir karaktere sahip olması gerekmektedir.  Düşünceler deki ve söylemlerdeki çarpıklıkları fark edebilmesi ve olayları analiz edebilmesi için yeterli güce ve bilgiye sahip olması gerekmektedir. Psikolog mesleğini yapmak isteyen kişiler kendilerini tanıyabilmeli ve eleştirmeli gerektiği zamanda sorgulayabilmelidir.

Psikolog olmak için gerekli olan en önemli özellik ise araştırma yapmaktadır. Kişiler olayları analiz edebilmeli ve araştırma yaparak bilgi edinmeye karşı meraklı olmalıdır.  Psikoloji bilimi, felsefe bilimine ile aynı yolda yer almaktadır. Kişiler bu iki bilim dalına karşı meraklı olmalı ve incelemeler yapmak zorundadır. Psikolog olmak isteyen kişilerin araştırma ve okumaya karşı sevgisinin yüksek olması gerekmektedir.

Psikolog mesleğini icra etmek isteyen bireylerde olması gereken en önemli özellik dinleyici olmasıdır. Dinleyici olmak bu mesleğin en önemli özelliği ve temel taşıdır.  Psikolog olmak isteyen kişiler sabırlı ve karşısındakinin anlattıklarını kesmeden dinlemesi gerekmektedir.

Psikolog olmak isteyen kişilerden bulunması gereken bir diğer özellik ise not almayı sevmesi olmalıdır. Kişilerin anlattıklarını not almalı ve alınan notları iyi bir şekilde analiz ederek yorumlamalıdır.  Bu da psikolog mesleğinin temel taşları arasında yer almaktadır. Psikolog olmak bireyler mesleğine hakim ve iletişim güçleri yüksek olmak zorundadır. Meslektaşları ile kuracağı iyi iletişim bağı bu alanda hızlı reaksiyonlar almasına yardımcı olacaktır.

Hepsinden önemlisi yetkin bir psikolog olmak için kendi analizinizden geçmeniz gerekmektedir. Kendisiyle yüzleşemeyen, danışan koltuğunda hiç oturmamış bir psikolog danışanının yüzleşmesini sağlayamaz. Sağladığını iddia etse de mutlaka eksiklikler barındıracaktır.

Psikolog Ne Sorar ?

Psikologlar ne sorar sorusu genelde herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Psikologlar ilk görüşmeye karar vermek yada psikolog ile telefon da konuşmak da. Her zaman bireyler için alınan zor kararlar arasında yer almaktadır.  Psikojik destek almaya karar verdiğiniz andan itibaren sizlerin bu konuda iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Seçtiğiniz psikolog hakkında detaylı bir araştırma yapmak sizlerin alacağı terapi hakkında önceden bir analiz yapmanıza yardımcı olacaktır.

Psikologlar size ilk olarak öykünüzü ve şlkayetlerinizi sormaktadır. Bu konuda sizlerin öyküsünden kasıt sizlerin hayatı ve yaşadığınız zorluklar yer almaktadır.  Sizlerin terapi öncesinde doldurduğunuz bilgilendirme formları aslında sizlerin sorunlarını tespit etmemize yardımcı olmaktadır.  Ama olayların gelişimi ve şikayetlerinizin başlangıcı anlatacağınız öyküde yer almaktadır.  Bu edinilen bilgilerin tamamı terapinin gizliliği içerisinde yer almakta ve kimse ile paylaşılmamaktadır.

Genel olarak her psikolog ilk seansta tanışma kısmından sonra sizlere ilk olarak şu soruyu sormaktadır. “Sizi psikolojik destek almaya iten sorun nedir ? ” sorusunu sormaktadır.

Psikolog Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir ?

Psikolog olmak ve Psikologluk mesleği her öğrencinin hayal ettiği meslek dalları arasında yer almaktadır.  Psikolog olmak isteyen öğrencilerin hedeflerine ulaşması için bazı derslerinin ve bu dersler hakkında yapılan sınavlarının başarı derecesinin yüksek olması gerekmektedir. Hedefe giden bu yolda başarı için çalışmak gerekmektedir.  Psikolog olmak için hangi derslerin başarılı olması gerektiği sorusunun cevabı ise ;

  • Türkçe
  • Matematik 1
  • Matematik 2
  • Geometri
  • Edebiyat
  • Tarih
  • Coğrafya

Psikolog olmak isteyen öğrencilerin öss sınavlarında eşit ağırlık puanları önem arz etmektedir. Bu sebepten dolayı ise Öğrencilerin Türkçe, Edebiyat ve matematik derslerindeki başarıları önem arz etmektedir.

Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı ?

Psikolog olabilmek için kişilerin üniversiteler giriş sınavında yeterli puanı alması gerekmektedir. Kişilerin aldıkları puan neticesinde Üniversite tercihlerinde Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümlerini tercih etmeleri gerekmektedir.  Psikoloji bilimi temel eğitimi bu çatı altında verilmektedir. Psikoloji bilimi eğitimi  dört yıl sürmektedir. Burada gerekli eğitimlerin tamamlanmasının ardından klinik psikolog olabilmek için. Çeşitli alt dallardan birinin tercih edilmesi neticesinde 2 sene yüksek lisansın ve doktora eğitimlerinin  başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Farklar Nelerdir?

Psikolog ve Psikiyatrist meslekleri toplumumuzda her zaman birbiri ile karıştırılan meslek grupları arasında yer almaktadır.  Bu meslek grupları arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bunu anlayabilmek öncelikle  Psikoloji ve Psikiyatri terimlerinin anlamlarına bakmamız gerekmektedir.  Psikoloji, Psikoloji, psykhe (ruh) ve logos (bilim) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmışdır ve anlamı ” ruh bilimi” anlamına gelmektedir. Psikiyatrist ise fransıca kökenklidir. psychiatrie kelimesinden türemişdir.  Bu kelimenin anlamı ise ” Ruh Hekimliği” anlamına gelmektedir. Yani toplumumuzda sıkça kullanılan ruh doktoru yada akıl doktoru terimleri psikologlar için değil Psikiyatristler için geçerli bir söylemdir.

"<yoastmark

Psikyatrsit mesleği ruh ve sinir hastalıklarıın teşhisini koyan ve bu alanlardaki tedaviyi uygulayan uzman doktordur. Psikologlar ise kişilerin zihin ve davranışlarını bilimsel yöntemlere dayanarak inceleyen kişidir. Hastanede ve klinik ortamda çalışan klinik psikologlar da teşhis koyabilir ve terapi yoluyla tedavi edebilir. Tedaviler de İlaç tedavisi yapılması gerekli görülürse eğer hasta psikiyatriste yönlendirirler. İlaç yazma yetkileri sadece psikiyatristlere aittir.

Psikolog olabilmek için kişilerin üniversiteler giriş sınavında yeterli puanı alması gerekmektedir. Kişilerin aldıkları puan neticesinde Üniversite tercihlerinde Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümlerini tercih etmeleri gerekmektedir.  Psikoloji bilimi temel eğitimi bu çatı altında verilmektedir. Psikoloji bilimi eğitimi  dört yıl sürmektedir. Burada gerekli eğitimlerin tamamlanmasının ardından klinik psikolog olabilmek için. Çeşitli alt dallardan birinin tercih edilmesi neticesinde 2 sene yüksek lisansın ve doktora eğitimlerinin  başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Psikiyatrist olabilmek için Tıp eğitimi almak gereklidir. Tıp Eğitiminin tamamlanmasından sonra 4 yıl Psikiyatri İhtisasının tamamlanması gerekmektedir. Bu eğtim sonrasında Psikiyatrist unvanı alınmaktadır. Psikiyatristler Akıl sağlığı ve Sinir hastalıkları üzerine kapsamlı bir eğitim almaktadır. Psikologlar ise kişilerin davranışlarının sosyal ve biyolojik yönüne odaklı eğitimler almaktadırlar.

 

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.