Özgüven

Özgüven

Eylül 16, 2020 Psikolog İstanbul

Özgüven, biraz evindeki akan su gibidir. Nasıl çalıştığı veya nereden geldiği hakkında her ayrıntıyı bilmeyebilirsiniz, ancak orada olmadığı zaman acı verici olduğu açıktır. Suyunuz kesildiğinde olduğu gibi, özgüven eksikliğinin sağlığınız ve yaşam tarzınız üzerinde çok büyük bir olumsuz etkisi vardır. Neyse ki onu güçlendirmek için yapabileceğiniz şeyler var.

Özgüven nedir?

Günlük sohbette, özgüven genellikle öz saygıyla karıştırılır ve daha az bilinen “öz yeterlik” terimiyle örtüşür. Bununla birlikte, psikoloji bu terimlerin her birine belirli bir tanım  verir. Üçünü ayırt etmek faydalıdır:

 • Öz Yeterlilik : Bu terim, Kanadalı-Amerikalı bir psikolog olan Albert Bandura tarafından tanımlandığı şekliyle, belirli görevleri yerine getirme yeteneğinize olan inancınızı ifade Akşam yemeği pişirebileceğine veya bir projeyi tamamlayabileceğine inanıyorsanız, bu yüksek öz yeterliliğin bir yansımasıdır. Öz-yeterliği düşük olan kişiler, bir göreve başarılı olacağına inanmazlarsa genellikle daha az çaba harcarlar ve bu da başarısızlık olasılığını artırır.
 • Kendine Güven : Bandura’ya göre , özgüven, özellikle geçmiş deneyimlerinize dayanarak, bir hedefe ulaşmanızın ne kadar muhtemel olduğuna dair genel bir görüştür. Piyano çalma pratiği yaptığınızda, piyano çalma becerinize olan güveninizi artırırsınız. Bu aynı zamanda bir sosyal gruba kabul edilme olasılığınız için de geçerli olabilir. Sualtı sepet dokuma hobiniz için alay edildiyseniz, bir dahaki sefere başkalarıyla paylaşmaktan daha az emin olabilirsiniz. Kendine güven ve öz-yeterlik deneyimlere dayanır, ancak özgüven, belirli görevlere olan güveninizden ziyade kendinize dair daha geniş bir bakış açısını yansıtır.
 • Benlik Saygısı : Öz güven ile en sık karıştırılan terim, belki de ona en az benzeyen Benlik saygısı, genel değerinize olan inancı ifade eder. “Ben iyi bir insanım” gibi geniş ifadeler bu kategoriye girer. Özgüvene yönelik iyileştirmeler, daha geniş öz güveninize katkıda bulunabilir.

Örneğin; yeni bir oyunu nasıl oynayacağınızı öğrenebileceğinize inanmak için yeterli güvene sahip olabilirsiniz, aynı zamanda ilk başladığınızda iyi olacağınıza inanmak için aynı anda kendi yeterliliğinizden yoksunsunuz. Aynı şekilde, iyi bir insan olduğuna ve sevgiyi hak ettiğine hala inanıyorken yemek yapma yeteneğine hiç güvenmeyebilirsin.

Özgüven Nasıl Geliştirilir

Yüksek özgüven, gelişme şansını artırır

Özgüven, bir şeyde ne kadar iyi olduğunuza olan inancınızdır ancak bu gerçek becerinizin ölçüsü değildir.

Öyleyse kendine inanman neden önemli? “Charisma on Command” kitabının yazarı Charlie Houpert’e göre , güven sizi daha iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda somut iyileştirmeler yapmak için risk almanıza da yardımcı olur hayatına.

Houpert, “İçsel olarak, gerçek kendine güven daha fazla pozitifliğe, mutluluğa ve esnekliğe yol açacaktır” demiştir. “Dışarıdan bakıldığında, yüksek özgüven daha fazla risk almaya yol açacak, bu da doğrudan daha fazla ödül kazanmayla bağlantılı.”

Eğer başvurursanız, hayalinizdeki işi alabileceğine inanıyorsanız, bir şans var, ne kadar küçük olursa olsun, onu elde edebilirsin. Bunu alabileceğinize inanmazsanız ve başvurmazsanız, başarmayacağınız garanti edilir. Özgüven, sizi yaptığınız işte sihirli bir şekilde daha iyi yapmaz, ancak hedeflerinize ulaşmak için gerekli riskleri almaya hazır hale getirir .

Özgüven eksikliği ilişkileriniz, işiniz ve sağlığınız dahil olmak üzere hayatınızın neredeyse her yönünü olumsuz etkileyebilir. Ancak terapistlerin/psikologların sizlere sunduğu ipuçlarını alarak özgüveninizi artırabilirsiniz.

1.  Sorunlu koşulları veya durumları belirleyin

Özgüven azaltıyor gibi görünen koşulları veya durumları düşünün. Ortak tetikleyiciler şunları içerebilir:

 • Bir iş veya okul sunumu
 • İşte veya evde bir kriz
 • Bir eş, sevilen biri, iş arkadaşı veya başka bir yakın temasla karşılaşılan zorluk
 • İş kaybı veya evden ayrılan bir çocuk gibi rollerde veya yaşam koşullarında bir değişiklik

2.  Düşüncelerin ve inançların farkında olun

 Rahatsız edici durumları belirledikten sonra, onlar hakkındaki düşüncelerinize dikkat edin. Bu, kendinize ne söylediğinizi (kendi kendine konuşma) ve durumun ne anlama geldiğine dair yorumunuzu içerir. Düşünceleriniz ve inançlarınız olumlu, olumsuz veya tarafsız olabilir. Akla veya gerçeklere dayalı rasyonel veya yanlış fikirlere dayalı mantıksız olabilirler.

Kendinize bu inançların doğru olup olmadığını sorun. Onları bir arkadaşınıza söyler misiniz? Bunları başka birine söylemeyecekseniz, kendinize söyleme.

3.  Negatif veya yanlış düşünceye meydan okuyun

"<yoastmark

Bir durumu görmenin tek yolu ilk düşünceleriniz olmayabilir – bu nedenle düşüncelerinizin doğruluğunu test edin. Görüşünüzün gerçekler ve mantıkla tutarlı olup olmadığını veya durum için başka açıklamaların makul olup olmadığını kendinize sorun.

Düşünmedeki yanlışlıkları fark etmenin zor olabileceğinin farkında olun. Uzun süredir devam eden düşünceler ve inançlar, çoğu sadece fikir veya algı olsa da, normal ve olgusal hissedebilir.

Özgüven Eksikliği Belirtileri

Ayrıca Özgüven ‘inizi aşındıran düşünce kalıplarına da dikkat edin:

 • Ya hep ya hiç düşünme. Her şeyi ya iyi ya da tamamen kötü olarak görürsünüz. Örneğin, “Bu görevi başaramazsam, tamamen başarısız “
 • Zihinsel filtreleme. Yalnızca olumsuzlukları görürsünüz ve üzerinde durursunuz, bir kişi veya durum hakkındaki görüşünüzü bozarsınız. Örneğin, “O raporda bir hata yaptım ve şimdi herkes benim bu işi yapmadığımı “
 • Pozitifleri negatiflere dönüştürme. Başarılarınızı ve diğer olumlu deneyimlerinizi, sayılmadıklarında ısrar ederek Örneğin, “O testte başarılı oldum çünkü çok kolaydı.”
 • Olumsuz sonuçlara atlamak. Çok az kanıt desteklediğinde veya hiç kanıt olmadığında olumsuz bir sonuca ulaşırsınız. Örneğin, “Arkadaşım e-postama yanıt vermedi, bu yüzden onu kızdıracak bir şey yapmış olmalıyım.”
 • Gerçeklerle duyguları karıştırmak. Duyguları veya inançları gerçeklerle karıştırırsınız. Örneğin, “Kendimi başarısız hissediyorum, bu yüzden başarısız olmalıyım.”
 • Negatif kendi kendine konuşma. Kendini küçümsüyorsun, kendini küçümsüyorsun ya da kendini küçümseyen mizah kullanıyorsun. Örneğin, “Daha iyisini hak “

4.  Düşüncelerinizi ve inançlarınızı ayarlayın

 Şimdi olumsuz veya yanlış düşünceleri doğru, yapıcı düşüncelerle değiştirin. Şu stratejileri deneyin:

 • Umutlu ifadeler kullanın. Kendinize nezaket ve cesaretle davranın. Sunumunuzun iyi gitmeyeceğini düşünmek yerine, kendinize “Zor olsa da, bu durumu halledebilirim” gibi şeyler anlatmaya çalışın.
 • Kendini bağışla. Herkes hata yapar – ve hatalar bir kişi olarak size kalıcı yansımalar değildir. Zaman içinde izole edilmiş anlardır. Kendinize, “Bir hata yap8m ama bu beni kötü biri yapmaz”
 • ‘Yapmalı’ ve ‘olmalı’ ifadelerinden kaçının. Düşüncelerinizin bu kelimelerle dolu olduğunu fark ederseniz. Kendinize veya başkalarına mantıksız talepler koyuyor Bu kelimeleri düşüncelerinizden çıkarmak daha gerçekçi beklentilere yol açabilir.
 • Olumluya odaklanın. Hayatınızın iyi işleyen kısımlarını düşünün. Zorlu durumlarla başa çıkmak için kullandığınız becerileri düşünün.
 • Ne öğrendiğinizi düşünün. Olumsuz bir deneyim olsaydı, bir dahaki sefere daha olumlu bir sonuç yaratmak için neyi farklı yapabilirdiniz?
 • Üzücü düşünceleri yeniden etiketleyin. Olumsuz düşüncelere olumsuz tepki vermenize gerek Bunun yerine, olumsuz düşünceleri yeni, sağlıklı kalıplar denemek için sinyaller olarak düşünün. Kendinize şunu sorun, “Bunu daha az stresli hale getirmek için ne düşünebilirim ve yapabilirim?”
 • Kendinizi teşvik Olumlu değişiklikler yaptığınız için kendinize kredi verin. Örneğin, “Sunum mükemmel olmayabilir, ancak meslektaşlarım sorular sordu ve meşgul kaldı – bu da amacıma ulaştığım anlamına geliyor.”

Özgüven Nasıl Kazanılır

Özgüven Ayrıca kabul ve taahhüt terapisine dayalı olarak bu adımları deneyebilirsiniz.

1.  Sorunlu koşulları veya durumları belirleyin

 Yine, Özgüven azaltıyor gibi görünen koşulları veya durumları düşünün. Rahatsız edici durumları belirledikten sonra, onlar hakkındaki düşüncelerinize dikkat edin.

2.  Düşüncelerinizden uzaklaşın

Olumsuz düşüncelerinizi birçok kez tekrarlayın veya baskın olmayan elinizle olduğu gibi alışılmadık bir şekilde yazın. Negatif düşüncelerinizin farklı nesneler üzerine yazıldığını hayal edin. Hatta zihninizde onlar hakkında bir şarkı bile söyleyebilirsiniz.

Özgüven Bu alıştırmalar, genellikle otomatik olan düşünce ve inançlardan geri adım atmanıza ve onları gözlemlemenize yardımcı olabilir. Düşüncelerinizi değiştirmeye çalışmak yerine, kendinizi düşüncelerinizden uzaklaştırın. Kelimelerden az ya da çok olmadıklarının farkına varın.

3.  Düşüncelerinizi kabul edin

 Negatif düşünceler veya duygularla savaşmak, direnmek veya bunalmak yerine, onları kabul edin. Onları sevmek zorunda değilsin, sadece onları hissetmene izin ver.

Negatif düşüncelerin kontrol edilmesi, değiştirilmesi veya bunlara göre hareket edilmesi gerekmez. Negatif düşüncelerinizin gücünü ve davranışınız üzerindeki etkisini azaltmayı hedefleyin.

Özgüven Eksikliği Testi

Bu adımlar ilk başta garip görünebilir, ancak pratikle daha kolay hale gelecektir. Düşük özgüveninize katkıda bulunan düşünceleri ve inançları tanımaya başladığınızda, onlara karşı çıkabilir veya onlar hakkında düşünme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Bu, değerinizi bir kişi olarak kabul etmenize yardımcı olacaktır. Özgüven arttıkça, kendinize olan güveniniz ve esenlik duygunuz da artacaktır.

Bu önerilere ek olarak, günlük olarak özel bakıma değer olduğunuzu hatırlamaya çalışın. Bunun için şunlardan emin olun:

 • Kendine iyi bak İyi sağlık kurallarına uyun. Haianın çoğu günü günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Bol meyve ve sebze ye. Tatlıları, abur cuburları ve hayvansal yağları sınırlayın.
 • Hoşunuza giden şeyler yapın. Yapmaktan hoşlandığınız şeylerin bir listesini yaparak başlayın. Her gün bu listeden bir şeyler yapmaya çalışın.
 • Sizi mutlu eden insanlarla zaman geçirin. Size iyi davranmayan insanlarla zaman kaybetmeyin.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.