Online Terapi

Online Terapi

Eylül 13, 2020 Psikolog İstanbul

Online Terapi Nedir ?

Online terapi, psikolojik destek almak isteyen bireyler için ideal bir çözümdür. Özellikle konum ve vakitleri, yüz yüze görüşme için  uygun  olmayan  kişiler  sıklıkla  tercih etmektedir. Teleterapi, e-danışmanlık ve çevrimiçi danışmanlık olarak da bilinen çevrimiçi terapinin birçok faydası vardır ve son yıllarda popülaritesinde sürekli artış yaşanmıştır. Özellikle salgın döneminde evden böyle kolay ulaşılabilir bir psikolojik destek almak çok faydalıdır. Online terapi sadece uygun olmakla kalmaz, bazıları için gerekli tedaviyi almakla almamak arasındaki farktır.

Online terapi sizi bulunduğunuz yerde karşılar ve genellikle belirli bir bireyin durumu için en iyi çözüm olabilir. Siz ve terapistinizin bilgisayarınızda, tabletinizde veya akıllı telefonunuzda kolaylıkla görüşme yapabilirsiniz.

ONLINE TERAPİ NEDEN ETKİLİDİR?

 Çalışmalar, online terapinin etkili bir tedavi yöntemi olduğunu göstermeye devam ediyor. Ek olarak, terapistlere çevrimiçi olarak erişme fırsatına sahip olmak. Bu hayati akıl sağlığı hizmetlerini, geçmişte tedaviye erişemeyen yüzbinlerce kişi için daha çekici hale getirdi.

Online terapinin avantajlarından bazıları şunlardır: 

  • Coğrafi/konum kısıtlamaları olanlar için daha kolay erişim
  • Terapiye gittiği için damgalanmaktan endişe eden insanlar için daha çekici
  • Ulaşım içermediği için çok daha ekonomik
  • Zaman kısıtlaması olanlar için uygun
  • Daha fazla rahatlık – bazı insanlar kendi evlerinin rahatlığında bir terapistle konuşmayı tercih eder
  • Eğer uygunluk varsa çok yakın bir zaman (birkaç saat sonra) için randevu oluşturma

ONLİNE TERAPİ NASIL ÇALIŞIR?

Online Terapi

Online Terapi

Online terapi, tipik ofis içi terapiye benzer şekilde çalışır; tek fark, terapistinize erişimin bir bilgisayar, tablet ya da telefon üzerinden olmasıdır.

Aslında, bir terapistle uzaktan çalışmak yeni bir kavram değil. Çünkü Freud ve diğer ilk uygulayıcılar hastalarıyla düzenli olarak iletişim kurmak için mektupları kullanıyordu.

Tarihsel olarak, hastalar geleneksel yüz yüze görüşmeye ek olarak. Bir dizi farklı format aracılığıyla desteğe, rehberliğe ve geri bildirime ihtiyaç duyuyordu.

İnternet ve kişisel bilgisayarlar daha yaygın hale geldikçe, zihinsel sağlık ortamında mesafeye dayalı tedaviler için yeni fırsatlar ortaya çıktı.

Telepsikoloji hizmetleri, çevrimiçi destek grupları ve kendi kendine yardım forumları şeklinde başladı. Ardından çevrimiçi anlık mesajlaşma hizmetleri izledi ve ardından hızla sanal yüz yüze görüşmelere izin veren web kamerası tabanlı konuşmalara dönüştü.

ONLİNE TERAPİNİN FAYDALARI

Online terapi, o zamandan beri profesyonel yardıma erişmenin popüler  bir  yolu  haline  geldi. Tipik olarak terapistiniz size düzenli online terapi seansları yapabileceğiniz güvenli bir çevrimiçi portal sağlar.

Günümüzde online terapi, anksiyete ve depresyon gibi duygudurum bozuklukları dahil olmak üzere bir dizi psikolojik sorunu. Stres zamanlarında, yaşam geçişlerinde, ilişki sorunlarında ve daha fazlasında rehberlik etmek için etkili bir araç olarak kabul edilmektedir. Birçok ruh sağlığı uzmanı, danışanlarına çevrimiçi ve ofis içi oturumların bir kombinasyonunu sunar.

Yüz yüze görüşmelerdeki kurallar burada da geçerlidir: hiçbir şekilde görüntü ya da ses kaydı alınmaz. Terapist yalnızca not tutabilir. Sizden ise görüşme esnasında yalnız ve rahat konuşabileceğiniz bir ortamda olmanız beklenir.

ONLİNE TERAPİSTİNİZİ NASIL SEÇERSİNİZ?

Online Terapinin faydaları

Online Terapinin faydaları

Bu seçimde en önemli faktör terapistinizin gerçekten psikolog olup olmadığıdır. Birçok sahte psikolog, hiçbir bilgisi olmadan tedavi ve terapi uygulamaya çalışmaktadır. Bunu önlemek için seçmeyi düşündüğünüz kişiden diplomasını ya da Türk Psikologlar Derneği üye kartını görmeyi isteyebilirsiniz. Bunu istemek sizin yasal hakkınızdır; eğer uzman bunu göstermiyorsa daha iyi bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Destek almayı düşündüğünüz terapist ile doğrudan iletişim kurmak çok önemlidir. Terapi ve sürece dair merak ettiklerini doğrudan kendisine sorabilirsiniz. Ücret, ödeme yöntemi, seans süresi, randevu oluşturma şekli, çalışma saatleri gibi konuları sormaktan çekinmeyin!

Online terapi hem ruh sağlığı uzmanları hem de danışanları için uygun ve erişimi kolay bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Online terapi, çoğumuzun danışmanlığa bakışını değiştiriyor ve çok sayıda birey için sık tercih edilen bir yöntem olmuş durumdadır.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.