Online Terapi Yasal Mı

Online Terapi Yasal Mı

Eylül 18, 2020 Psikolog İstanbul

Online terapi günümüzde corona virüs salgını sonrasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Online terapi, normal terapi kadar yaygın ve kişilerin ev ortamında sorunlarını rahatlık ile terapistlere paylaştıkları bir terapi şeklidir. Online Terapi Yasal Mı

Online terapi bazı ülkelerde yaygın olarak kulanılsa da bazı ülkelerde ise yasal değildir. Örnek vermek gerekirse Avusturya, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde yasak kabul edilebilir. Online Terapi Yasal Mı . Ama Amerika da yaygın olarak online terapi kullanılmaktadır. Online terapinin yasal olmadığı ülkelerde bunun gerekçesi olarak terapistin dış ülkeden olması durumunda onun diploma ve yeterlilik sertifikalarının araştırılması ve yaşanacak sorunlarda takip işlemlerinin kolay olmamasından dolayıdır.

Online Terapi Yasal Mı?

Bu tarz durumlarda yasal düzenlemeler her ülkede farklılık göstermektedir. Kendi ülkesinde hizmet vermeyen ve dış ülkelerde yaşayan terapistlerin vergi ödemeleri kontrol edilememektedir. Çoğu ülkelerde terapi hizmetleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Online olarak verilen terapi hizmetleri ise devletler tarafından kontrol edilememekte ve devlet tarafından online terapi ödemeleri karşılanmamaktadır.

Online Terapi Yasal Mı Ülkemizde ise online terapinin hizmet süreci henüz daha yenidir. Türk psikologların bu konuda görüşleri ise Türk Psikologlar Derneği Etik Yönetmeliğinin 7.4’üncü maddesinde bulunan “Geleneksel Olmayan Psikoterapi ortamları” maddesine göre yasal olarak yer bulmaktadır. Diploması ve belgeleri var olan her psikoterapistin online danışmanlık ve online terapi hizmeti verebileceğini belirtmektedirler.

Ruhsal sorunları ve sıkıntıları bulunan danışanlar ise online terapi yasal mı ya da online terapi etik mi konusunda ortaya atılan görüşleri ve bu konudaki araştırmalara pek takılı kalmamaktadır. Yasal ve etik kurallara uyulması ve psikoterapistin uzmanlık belgelerinin bulunması sebebiyle danışanlar açısından sorun teşkil etmemektedir. Online terapi veren psikoterapistler yeterlilik belgeleri, adres bilgilerini sitelerinde yayınlamaktadırlar. Bu da güvenlik ya da sorun oluşmamasına yardımcı olmaktadır.

Online terapide danışmanlar bireysel terapide hangi prosedür ve kurallara bağlı ise online terapi esnasında aynı kurallar bağlı kalmak zorundadır. Online terapi süreci öncesinde ne kadar sıklık ile yapılacağı, ücretlendirmeler ve ödeme metodları önceden danışan ve terapist arasında belirlenmek zorundadır. Psikoterapist online terapi vereceği kişi hakkında önceden bilgi edinmeli ve buna göre online terapinin yeterli olup olmayacağı kanısında varmış olmalıdır. Bu noktalar göz önüne alındığında online terapi hem faydalı ve hem de kişilerin sağlığı hakkında yardımcı olacaktır.

Online Terapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-fatura sayesinde almış olduğunuz danışmanlık hizmetinin karşılığı olarak fatura isteme hakkına sahipsiniz. E-posta adresinize faturalarınız gönderilir ve yasal olması sizi de iyi hissettirir.

Online Terapi Yasal Mı Tedavileri devam eden ve tedavi süreci aksamaması açısından online terapi büyük önem arz etmektedir. Günümüzde yaygın olarak süren ve tehlikeli boyutlara ulaşan covid salgını döneminde online terapi hayati önem arz etmektedir. Online terapi, kişinin sağlığını korumasına yardımcı olmaktadır. Tedavilerin aksamaması da bu şekilde sağlanabilmektedir.

Ülkemizde yeterli belgeleri olan ve alanında uzman psikologlar için online terapi yasal bir uygulama olarak öne çıkmaktadır. Online terapi almadan önce psikoterapistin belgelerini, adres bilgilerini ve yeterlilik bilgilerini mutlaka görmek istemelisiniz. Bu işlem de sizlere yardımcı olacaktır.

Online terapi hizmetinde terapinin gizliliği ilkesi geçerlidir.

Üyesi olduğum, Türkiye’nin en güvenilir online terapi siteleri:

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.