Online Terapi Hizmeti

Online Terapi Hizmeti

Eylül 14, 2020 Psikolog İstanbul

Online Terapi Nedir ?

Online Terapi Hizmeti, psikolojik destek almak isteyen bireyler için ideal bir çözümdür. Özellikle konum ve vakitleri, yüz yüze görüşme için  uygun  olmayan  kişiler  sıklıkla  tercih etmektedir. Teleterapi, e-danışmanlık ve çevrimiçi danışmanlık olarak da bilinen çevrimiçi terapinin birçok faydası vardır ve son yıllarda popülaritesinde sürekli artış yaşanmıştır. Özellikle salgın döneminde evden böyle kolay ulaşılabilir bir psikolojik destek almak çok faydalıdır. Online terapi sadece uygun olmakla kalmaz, bazıları için gerekli tedaviyi almakla almamak arasındaki farktır.

Online terapi sizi bulunduğunuz yerde karşılar ve genellikle belirli bir bireyin durumu için en iyi çözüm olabilir. Siz ve terapistinizin bilgisayarınızda, tabletinizde veya akıllı telefonunuzda kolaylıkla görüşme yapabilirsiniz.

ONLİNE TERAPİ HİZMETİ NEDEN ETKİLİDİR?

Online Terapinin faydaları

Online Terapinin faydaları

Çalışmalar, online terapinin etkili bir tedavi yöntemi olduğunu göstermeye devam ediyor. Ek olarak, terapistlere çevrimiçi olarak erişme fırsatına sahip olmak. Bu hayati akıl sağlığı hizmetlerini, geçmişte tedaviye erişemeyen yüzbinlerce kişi için daha çekici hale getirdi.

Online terapinin avantajlarından bazıları şunlardır: 

  • Coğrafi/konum kısıtlamaları olanlar için daha kolay erişim
  • Terapiye gittiği için damgalanmaktan endişe eden insanlar için daha çekici
  • Ulaşım içermediği için çok daha ekonomik
  • Zaman kısıtlaması olanlar için uygun
  • Daha fazla rahatlık – bazı insanlar kendi evlerinin rahatlığında bir terapistle konuşmayı tercih eder
  • Eğer uygunluk varsa çok yakın bir zaman (birkaç saat sonra) için randevu oluşturma

ONLİNE TERAPİ HİZMETİ NASIL ÇALIŞIR?

Online Terapi Hizmeti, tipik ofis içi terapiye benzer şekilde çalışır; tek fark, terapistinize erişimin bir bilgisayar, tablet ya da telefon üzerinden olmasıdır.

Aslında, bir terapistle uzaktan çalışmak yeni bir kavram değil. Çünkü Freud ve diğer ilk uygulayıcılar hastalarıyla düzenli olarak iletişim kurmak için mektupları kullanıyordu.

Tarihsel olarak, hastalar geleneksel yüz yüze görüşmeye ek olarak. Bir dizi farklı format aracılığıyla desteğe, rehberliğe ve geri bildirime ihtiyaç duyuyordu.

İnternet ve kişisel bilgisayarlar daha yaygın hale geldikçe, zihinsel sağlık ortamında mesafeye dayalı tedaviler için yeni fırsatlar ortaya çıktı.

Telepsikoloji hizmetleri, çevrimiçi destek grupları ve kendi kendine yardım forumları şeklinde başladı. Ardından çevrimiçi anlık mesajlaşma hizmetleri izledi ve ardından hızla sanal yüz yüze görüşmelere izin veren web kamerası tabanlı konuşmalara dönüştü.

ONLİNE TERAPİ HİZMETİNİN FAYDALARI

Online Terapi Hizmeti, o zamandan beri profesyonel yardıma erişmenin popüler  bir  yolu  haline  geldi. Tipik olarak terapistiniz size düzenli online terapi seansları yapabileceğiniz güvenli bir çevrimiçi portal sağlar.

Günümüzde online terapi, anksiyete ve depresyon gibi duygudurum bozuklukları dahil olmak üzere bir dizi psikolojik sorunu. Stres zamanlarında, yaşam geçişlerinde, ilişki sorunlarında ve daha fazlasında rehberlik etmek için etkili bir araç olarak kabul edilmektedir. Birçok ruh sağlığı uzmanı, danışanlarına çevrimiçi ve ofis içi oturumların bir kombinasyonunu sunar.

Yüz yüze görüşmelerdeki kurallar burada da geçerlidir: hiçbir şekilde görüntü ya da ses kaydı alınmaz. Terapist yalnızca not tutabilir. Sizden ise görüşme esnasında yalnız ve rahat konuşabileceğiniz bir ortamda olmanız beklenir.

ONLİNE TERAPİSTİNİZİ NASIL SEÇERSİNİZ?

 

Online Terapi Hizmeti

Online Terapi Hizmeti

Bu seçimde en önemli faktör terapistinizin gerçekten psikolog olup olmadığıdır. Birçok sahte psikolog, hiçbir bilgisi olmadan tedavi ve terapi uygulamaya çalışmaktadır. Bunu önlemek için seçmeyi düşündüğünüz kişiden diplomasını ya da Türk Psikologlar Derneği üye kartını görmeyi isteyebilirsiniz. Bunu istemek sizin yasal hakkınızdır; eğer uzman bunu göstermiyorsa daha iyi bir araştırma yapmanız gerekebilir.

Destek almayı düşündüğünüz terapist ile doğrudan iletişim kurmak çok önemlidir. Terapi ve sürece dair merak ettiklerini doğrudan kendisine sorabilirsiniz. Ücret, ödeme yöntemi, seans süresi, randevu oluşturma şekli, çalışma saatleri gibi konuları sormaktan çekinmeyin!

Online terapi hem ruh sağlığı uzmanları hem de danışanları için uygun ve erişimi kolay bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır. Online terapi, çoğumuzun danışmanlığa bakışını değiştiriyor ve çok sayıda birey için sık tercih edilen bir yöntem olmuş durumdadır.

Online Psikoterapi  sizin duygularınız, davranışlarınız ve kişiliğiniz hakkında bilgi vermek ile başlar. Psikoterapi sizin hayatınız boyunca karşınıza çıkacak olan sorunlar ile mücadeleyi öğretmek için vardır ve amacı bu yöndedir. Birço türü vardır ve her biri kendine özel yaklaşımlarda bulunur. Size uygun olan yaklaşımı ve çeşidi psikolojik destek alacağınız kişi belirler ve sizinle o yaklaşım çerçevesinde ilgilenir. Bazı durumlarda tek başına yeterli olacağı gibi bazı durumlarda ilaç desteği ile de devam etmek gereklidir. Tamamen kişinin ruh hali ve durumu ile ilgilidir. Psikoterapi de asıl amaç eğlenmek size hak vermesini beklemek sohbet etmek değildir asıl amaç kendinizi tanımanıza yardımcı olmaktır ve bu şekilde size yardımcı olacak uzman bir psikologdan ve terapistten destek almak gereklidir.

Online Psikoterapi

Sorunlarınızın kaynağına inerek başından müdahale ederek sizlere yardımcı olmak için eğitim alır branşları gereği tüm ruhsal halinizi anlamaya yönelik olarak çalışırlar. Danışan ve uzman ile birlikte yapılan bir ortak çalışma bir ortaklık olarak görülebilir. Psikoterapistin görevi bittiğinde ya da görevini sonlandırmayı düşündüğünde danışanının mutlaka başka bir yere, ilaca ve herhangi bir doktora ihtiyaç duymaması gereklidir ve psikoterapist tedavi sonunda bunu bilmesi halinde tedaviyi bitirme kararı alır. Aksi durumlarda tedavi süreci uzayabilmektedir.

Psikoterapi İhtiyacı Olan Durumlar

 

Online Terapi

Online Terapi

Online Terapi Hizmeti Çalışma Sistemi Psikoterapi ihtiyacı olan bireylerin geneli zihinsel sıkıntıları olan kişilerdir. Bu sorunların çözümü bazen tek başına psikoterapi yeterli iken bazen yanında takviye psikiyatri ilaçları da almak gereklidir. Obsesif bozuklukları olanlar ve bağımlı olanlar psikoterapi alma ihtiyacı daha çok duyan kişiler arasındadır. Depresyon, stres, şizofreni ve sosyal hayatta yaşanan stresten kaynaklı olan rahatsızlıklarda psikoterapi ihtiyacı görülen sorunlar olarak görülmektedir. Herhangi sağlığınıza etki edecek bir riski olmamakla birlikte sadece yüzleşme yaşanması ve eskiye inildiği için üzüntü kaygı duyma durumu olacaktır. Bu durumları da terapiyi aldığınız destekçiniz ile birlikte atlatabilme şansınız mevcuttur. Günümüz koşullarında klasik psikoterapi yerini online olan terapiye bırakmıştır. Klasik olan psikoterapi de gidip muayeneye yüz yüze görüşme yapılırken online terapi ile yüz yüze değil olduğumuz yerden görüşme imkanı vardır. Teknoloji destekli olup danışan ve psikoterapist teknolojiyi kullanarak bir araya gelir. Klasik yöntem ve online terapi farklı değildir ve tek fark seansların uygulanma biçimidir.

Online terapi de yüz yüze teknoloji ile gelinir. Danışan ve psikoterapist Skype üzerinden ya da farklı yollarla online görüşme sağlarlar ve görüşme süresi klasik yöntemdeki gibi 50 dakika olarak belirlenir. Haftada 1 kere ya da 10 günde 1 kere durumunuza göre gerçekleşen tedavi uzman bir terapist ya da psikolog tarafından yapılmalıdır. Klasik terapi ile aynı sonuçlara ve yapılandırılmalara sahiptir sadece tek fark seansların olma biçimidir. Aynı şehirde olmama durumunda, acil durumlarda, yüz yüze gelemeyecek şartlar olduğunda, yabancı ülkede yaşayıp Türk bir terapist ile görüşmek istediğinizde online psikoterapist desteği size uygun olacaktır ve faydalanmanız daha sağlıklı ve kolay hal alacaktır.

Online Psikoterapi’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Online olmasının başlıca avantajı dilediğiniz yerde ve dilediğiniz zaman dilediğiniz uzmandan destek almaktır. Sizin ve terapi verecek uzmanın çalışmasına ve müsaitlik durumuna göre saatlerin esnemesi bir diğer avantajıdır. Yüz yüze başlayabilir fakat gidememe durumu söz konusu olduğu zaman tedavinizi online olarak devam ettirebilirsiniz. Yüz yüze yapılan terapiden farklı olarak bir avantajı daha vardır oda kişi utanmadan sıkılmadan daha rahat kendini ifade etmektedir. Bu nedenle içine kapanık bireyler için çok önemli bir avantajdır.

Hangi Terapi Daha Uygun?

Bireyler psikoterapi hizmeti almak için iyi araştırma yapması gereklidir ve hangi türün kendine uygun olduğunu belirlemesi gereklidir. Karşılıklı her iki taraf içinde uygun olduğu zaman başlanmalıdır. Eğer 18 yaşından küçük ve bazı durumlara intihar gibi eğilimleri mevcutsa danışanın mutlaka önce yüz yüze yapılan klasik psikoterapi almalıdır. Daha sonra uygun görüldüğü takdirde online terapiye geçilebilir. Seçmiş olduğunuz online psikoterapistin mutlaka klasik terapideki gibi uzman olup aynı uzmanlık sertifikalarına sahip olması gereklidir ve online yapacağınız görüşmelerde sağlıklı iletişim kuruyor olmanız önem arz eder. Eğer yeterli bilgi sahibi olamıyorsanız uzmanın kendisi ile bizzat görüşüp bilgi istemelisiniz. Online terapi uzmanlık gerektirme sebebi ise yaşamlarınıza dokunduğu için önem taşımaktadır ayrıca bilimsel olarak desteklenen bir yöntemdir. Online terapi gerektiği gibi uygun koşullar sağlandığı sürece ve doğru bilgiler olduğu sürece sonuçları klasik terapi gibi olacak ve güzel sonuçlandırılacaktır.

Online Terapi Hizmeti Yararlı Olması İçin Adımlar

Psikoterapi her zaman sizi tedavi etmeye yardımcı olmaz ama sorunlarla mücadele etmeyi öğretebilir. Bu desteği online ya da klasik tercih etseniz de durum aynıdır. Terapi alacağınız uzmana karşı son derece açık ve dürüst olmanız gerekmektedir aksi takdirde uzman değerlendirmesi yanlış olup hatalı sonuçlar çıkacaktır. Her birey ilk seansta sonuç bekler ve iyi olmayı temenni eder ama her zaman ilk seansta sonuç vermeyebilir ve böyle bir durumda vazgeçip yarım bırakmamak gereklidir. Sağlıklı sonuçlar alabilmek ve tedavinizin güzel neticelenmesini istersek tüm programa uyup sadık kalmak gereklidir. Kendi kendinizin evde de verilenleri yaparak uzmanı olmanız istenmektedir.

Online Psikoterapi hizmeti

Online Psikoterapi

Online Psikoterapi

Sadece bir aradayken değil yalnızken de terapiye devam etmeniz yararlı olacaktır. Her bilgiyi terapistinize doğru ve olduğu gibi aktarmanız gerekmektedir ki sizi doğru değerlendirip ona göre bir tedavi yöntemi belirlensin. Eğer tüm bunlar yeterli gelmeyip kendinizi güvende hissetmiyor ve rahat değilseniz bunu psikoterapistiniz ile paylaşıp farklı bir terapist ile yolunuza devam edebilirsiniz öyle ki en doğal hakkınız kendinizi rahat hissetmeniz. Terapistlerin arkadaştan en belirgin farkları sizi eleştirmez, yorum yapmaz ya da kızmaz sadece ve sadece dinler konu ile ilgili eğer bir cevap verilmesi gerekiyorsa terapinin sonunda size bu cevabı verir.

Online Terapi çeşitleri

  • Çift ve aile psikoterapileri genel olarak aile içerisinde olan sorunları çözüme kavuşturmak için yapılan terapilerdir. Çiftlerin aralarında olan birçok sorun çözüme kavuşturulması planlanırken işin içine bazı durumlarda çocuklar da girmektedir. Çocukları da göz önünde bulunduran bir sistemsel tedavi yöntemidir.
  • Davranışçı psikoterapileri ise duygular ve davranışlar arasındaki bağ ile ilgilidir ve bu bağlamda yapılan bir tedavi yöntemidir.
  • Grup psikoterapileri ise en az 8 kişiden oluşmakta ve bu grup üyelerinin aralarında olan etkileşim ve iletişimler ile ilgilenmektedir.
  • Çocuk terapi çeşidi ve psikodrama çeşitleri de mevcuttur ve hepsinin asıl amacı sorunun kaynağına inerek kişiyi bulunduğu durumdan en az hasarla çıkarmaktır. Uzmanlar yardımı ile kolayca çözülebilecek sorunlar bazen kısa süreli bazen ise yılları alan bir süreçtir. Psikoterapistinizi seçmek bu anlamda çok önemlidir.

Psikoterapi eğitimi için hasta olmanıza gerek yoktur. İşler ilerlemeden sizi sıkıntıya sokacak sürecin başındayken bizden uzmanlarımızdan destek alarak yolun başından dönmeniz mümkündür. Sizin sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu düşünerek hizmet vermekteyiz. Bu nedenle hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilir uzmanlarımızla görüşmeler yapabilirsiniz.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.