Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke Kontrolü Tedavisi

Haziran 23, 2020 Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke Kontrolü Tedavisi Her birey geçirmiş olduğu dönemlerde hayatı boyunca öfke atakları geçirdiği zamanlar meydana gelmektedir. Bu öfke atakları kısa süreli ve geçici olduğu zaman herhangi bir tedavi gerektirmeyen duygu halidir. Fakat iş devamlı ve önü alınamayacak depresyon haline geldiği zaman tedavi gerekmektedir. Öfkesini dindiremeyen bireyler için durum işin içinden çıkılmaz bir hal alıp iletişime kapalı, karşı tarafı kırıcı ve kırılgan bir hal alır. Öfke kontrolü tedavisi ile bireyin öfkesi yatıştırılmayı amaçlanır ve bu durum sağlanmak için klinik destek alınması gereklidir.

Öfke Belirtileri Nelerdir?

Öfkeli bireyler sinirli yapısı ile kendini gösterip kendisi ile iletişim kurulması engellenmiştir. Sabırsız davranışlar göstererek sık sık etrafı ile tartışıp aile yaşamı da dâhil olmak üzere huzursuzluk ortaya çıkarırlar. Öfke kontrol edilmediği zaman sesler yükselip fiziksel şiddete kadar devam etmektedir. Bireylerin öfke anlarında kalp atışları hızlanıp tansiyonu yükselir. Öfke yaşayan birey duygularını bastırabilir ama öfke kontrol bozukluğu yaşayan birey ise saldırgan davranışlar sergiler ve çevresindekilere zarar verme eğilimi içerisindedir.

Öfke Kontrolü Tedavisi Ve Terapisi

Öfke kontrol bozukluğu olan bireylerin durumu fark etmesi ile birlikte mutlaka bir psikologdan destek alması bir uzman yardımı ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen tedavi başarı ile sonuç alması öngörülür. Doktorunuz rahatsız olduğunuz durumun evresini bilmek ve seyrini takip etmek adına öncelikle geçmişinizi bilmek adına aile bireyleri ile de bir görüşme sağlamak isteyebilir. Uzman desteği mutlaka alınmalı ve tedavi öyle gerçekleştirilmelidir.

Öncelikle nefes egzersizleri uygulanan ilk teknik ve yöntemdir. Nefes alıp vererek rahatlanması sağlanılan bu teknik ile açık havada yürüyüşler ve zihnimizi temizlemek için dışarı çıkıp hava almamız tavsiye edilir. Bu yöntem ile öfke kontrolü sağlamamızı ve sorunun nerden kaynaklı olduğunu anlamamıza yardımcı olmak amaçlanır. Sizi mutlu eden şeyleri düşünüp nefes alıp verdikçe öfkenin yatışması sağlanacaktır.

Bir diğer yöntem ise bilişsel yapılandırma şeklinde olan size pozitif düşünerek duygu rahatlamasını amaçlayan yöntemdir. Her iki yöntemi de yaşam tarzı olarak edinirsek öfke kontrolünü sağlamış oluruz.

Uzun Süren Öfke Nöbetleri

İki hafta ve daha uzun sürüyorsa öfke nöbetleri ve öfke kontrol bozukluğu teşhisi tamamen konmuş ise klinik destek almak tedavi sürecini başlatmak daha sağlıklı bir yol olacaktır. Bu süreci uzman bir psikolog yardımı ile atlatmak sorunu kökten çözüme kavuşturacaktır. Öfke Kontrolü Tedavisi  Öfke bozukluğunu  belirlenen kesin bir tedavisi yoktur.

Eğer sizde öfkenizi kontrol altına almak isterseniz uzman psikologlarımız eşliğinde merkezimizden faydalanabilir yaşam tarzınızı değiştirmek için bir adım atmış olursunuz.

 

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.