Motivasyon Eksikliği Tedavisi

 Motivasyon Eksikliği Tedavisi

Motivasyon eksikliği kişilerin hayatını yavaşlatan ve olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. İnsanlar bazen yeni bir işe başlamak için gerekli azmi kendilerinde bulamazlar ya da çalışmaları gereken bir dönemde çalışacak motivasyonu bir türlü bulamazlar.  Motivasyon Eksikliği Tedavisi için  bir uzman desteği gerektirdiği unutulmamalıdır.

 Motivasyon Eksikliği Tedavisi

Motivasyonu artırıcı çeşitli terapi yöntemleri uygulanabilir ve görüşmeler sonucunda kişilerin motivasyonlarının belirgin şekilde arttığı gözlemlenebilir. Motivasyon Eksikliği Terapisi Bu terapilere herkes tarafından verilen yanıt elbette aynı olmaz.

Motivasyon Eksikliği Nedenleri

Motivasyon eksikliğine bazen birden çok sebep birlikte neden olurken, bazen de hiçbir neden bulunamayabilir. Nedenin bilinmesi tedavide kolaylık sağlayıcı bir faktördür. Ancak hiçbir sebep bulunamasa bile terapi görüşmeleri sonucunda kişilerin bu sorunu atlattıkları görülür. Nedenleri kişiden kişiye göre değişse de şöyle bir özet yapılabilir:

  • Kişiler kendilerini o başarıyı hak etmiyor gibi görebilir. Bu da başarma isteğinin azalmasına hatta yok olmasına sebep olur.
  • İnsanların kaldırabileceklerinden çok daha fazla yük aldıklarını düşünmeleri motivasyon eksiliğiyle sonuçlanan bir durumdur. Bu yüklerle baş etmeye çalışmaktansa pek etmek daha kolay ve kısa yoldan bir çözüm gibi gelebilir.
  •  Motivasyon Eksikliği Tedavisi Yardım istemekten çekinmek, yüklerin daha çok artmasına ve fazlasıyla ağır gelmesine sebep olur. Aslında yardım istemenin hayatı organize etmedeki payı genellikle göz ardı edilir.
  • İşleri yarıda bırakmak bir alışkanlık haline geldiğinde, tamamlamak için gereken motivasyonu bulabilmek çok zordur.

Motivasyon Eksikliğinin Sonuçları

Bazen kişilerin yapısal özellikleri, bazen çevreleri, bazen de yaşadıkları olaylar nedeniyle motivasyon eksikliği görülebilir. Önemli olan kişinin bu durumun farkına varmasıdır. Motivasyon eksikliği çözümsüz bir durum değildir ve kolaylıkla üstesinden gelinir.

Eğer motivasyon eksikliği konusunda destek alınmazsa, bu durum giderek artar ve hemen pes etme, mücadeleyi bırakma, başarılı olmak için çaba sarf etmeme ile sonuçlanır. Bu sonuçlar genellikle başarısızlıkla ve yenilgiyle  bağdaştırılır.

Vakit kaybetmeden motivasyon eksikliği için bir psikolog desteği alınırsa, tüm bu olumsuz sonuçların önüne geçilebilir. Önemli olan bu konuyla ilgili bilinçli  ve yerinde adımlar atabilmektir.

Motivasyon Eksikliği ile Baş Etmek

Kişiler başaramayacaklarını düşündüklerinde çeşitli tepkiler verebilirler. Bazı insanlarda bu durum çalışma isteğini artırır ve daha çok hırslanmaya sebep olurken bazı insanlarda motivasyon eksikliğine sebep olabilir.  Motivasyon Eksikliği Tedavisi Herkesin, her duruma aynı tepkiyi vermesi elbette beklenemez.

Eğer herhangi bir neden dolayısıyla motivasyon eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçip konuyla ilgili psikolojik destek alabilirsiniz.  Motivasyon Eksikliği Tedavisi Psikolog görüşmelerimiz sayesinde motivasyon eksikliğinizin üstesinden gelerek yeni başarılara imza atabilirsiniz.

Motivasyon Eksikliği Tedavisi konularında sizlerde İstanbul Psikolog olarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.