Koronafobi

Koronafobi

Eylül 29, 2020 Psikolog İstanbul 0

Koronafobi son zamanlarda en sık duyduğumuz terimler arasında yer almaktadır. Koronafobi ve yaşattığı etkiler koronavirüsden daha hızlı yayılmaktadır. Koronavirüs salgınının hızla yayılması ve akabinde getirdiği kısıtlamalar, virüsün sona ermesinden sonra yaşanacak adaptasyon sorunları için kaygılar doğurmaktadır.

Koronafobi terimi kısıtlamalar ve yasakların sona ermesinden sonra normale dönme korkusunu tanımlamak için kullanılmaktadır; bazılarının söyleyeceği korku, tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Son birkaç aydır hepimiz hayatımızda büyük bir değişiklik yaşadık ve enfeksiyonlar ve ölüm oranlarıyla ilgili haberler ve medya raporları tarafından sürekli olarak bombalandık. Siz de kendinize ‘bu kaygıyı yönetmek için ne yapabilirim, böylece hayatı koronavirüs önceki haliyle düşünmeye ve idare etmeye başlayabilirim’ diye soruyor olabilirsiniz?

COVID-19’u çevreleyen ruh sağlığı sorunlarını anlamak, dikkatli ve düşünceli araştırma ve tartışma gerektirir. Koronavirüs Anksiyete Ölçeği de dahil olmak üzere psikolojik araçlar ve testler bu ihtiyaçların değerlendirilmesine yardımcı olur .

Koronafobi Nedir

Bir fobinin tanımının bir kısmı, onun irrasyonel bir korku olmasıdır. Binlerce insanı öldüren ve tüm yaşam tarzımızı tamamen altüst eden bir virüse yakalanma korkusu o kadar da mantıksız görünmüyor. Çok zor bir duruma çok anlaşılır bir cevap gibi görünüyor.

Pek çok insan için bu kaygı, biz dünyada dışarı çıkmaya alıştıkça, günümüze doğru ilerlerken azalacaktır. Bazıları için olsa da, diğerleri için olduğu kadar çabuk veya kolay olmayan önemli bir etki olacaktır.

Dünya çapında bir salgının ortasındayız, birçok yerin en azından kısmen kapatıldığı, diğerlerinin güvenli bir şekilde yeniden açılmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. Bazılarımız koronavirüs enfeksiyon oranlarının kötüleştiği bölgelerdeyiz. Diğerleri bir sonraki adım için hazırlanıyor. Ve hepimiz manşetleri izliyor ve merak ediyoruz, peki “Bu ne zaman bitecek?”

Birçok insan için, koronavirüsü çevreleyen belirsizlik başa çıkması en zor şeydir. Hala nasıl etkileneceğimizi, bunun ne kadar süreceğini veya işlerin ne kadar kötüye gidebileceğini tam olarak bilmiyoruz. Ve bu, felakete dönüşmeyi çok kolaylaştırıyor ve ezici bir korku ve paniğe sürükleniyor. Ancak kaygınızı ve korkularınızı yönetmek için, bu benzersiz kriz karşısında bile yapabileceğiniz birçok şey var.

Özellikle toplumunuzda neler olup bittiğinden haberdar olmak çok önemlidir, böylece önerilen güvenlik önlemlerini takip edebilir ve koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Ancak etrafta pek çok yanlış bilgi ve yalnızca korkuyu besleyen sansasyonel haberler var. Ne okuduğunuzu ve ne izlediğinizi ayırt etmek önemlidir.

Salgının ne kadar sürdüğü, diğer insanların nasıl davrandığı ve toplumlarımızda neler olacağı gibi kontrolümüz dışında pek çok şey var. Bu kabul edilmesi zor bir şey ve çoğumuz yanıtlar için durmaksızın interneti arayarak ve olabilecek tüm farklı senaryolar üzerinde düşünerek yanıt veririz. Ancak bilinmeyen cevapları olan sorulara ve kişisel kontrolümüz dışındaki

koşullara odaklandığımız sürece, bu strateji bizi hiçbir yere götürmeyecektir tükenmiş, endişeli ve bunalmış hissetmekten başka.

Koronafobi İle Baş etme Yolları

Kendinizi ne olabileceğinden korktuğunuzu hissettiğinizde, odak noktanızı kontrol edebileceğiniz şeylere kaydırmaya çalışın. Örneğin, şehrinizde veya kasabanızda koronavirüs salgınının ne kadar şiddetli olduğunu kontrol edemezsiniz, ancak kendi kişisel riskinizi (ve bilmeden başkalarına yayma riskini) azaltmak için adımlar atabilirsiniz, örneğin:

• Ellerinizi sık sık (en az 20 saniye) sabun ve su veya en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı ile yıkamak.

• Yüzünüze dokunmaktan kaçınmak (özellikle gözleriniz, burnunuz ve ağzınız).

• Kendinizi hasta hissetmeseniz bile mümkün olduğunca evde kalmak.

• 10 veya daha fazla kişinin katıldığı kalabalıklardan ve toplantılardan kaçınmak.

• Tüm gerekli olmayan alışveriş ve seyahatlerden kaçınmak.

• Bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olan bol uyku almak .

• Sağlık otoritelerinin tüm tavsiyelerine uymak.

İş yeriniz kapanırsa, çocuklarınız okuldan evde kalmak zorunda kalırsa, siz veya sevdiğiniz biri hastalanırsa veya kendi kendinizi karantinaya alırsanız neler olabileceği konusunda endişelenmeniz doğaldır. Bu olasılıkları düşünmek korkutucu olsa da, provaktif olmak kaygının en azından bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.

• Koronavirüsün hayatınızı nasıl bozabileceği konusunda sahip olduğunuz belirli endişeleri yazın. Kendinizi bunalmış hissetmeye başlarsanız, ara verin.

• Aklınıza gelebilecek tüm olası çözümlerin bir listesini yapın. “Mükemmel” seçeneklere fazla takılmamaya çalışın. Geçmenize yardımcı olabilecek aklınıza gelenleri ekleyin.

• Kontrolünüz dışındaki koşullar yerine çözebileceğiniz veya değiştirebileceğiniz somut şeylere odaklanın.

• Seçeneklerinizi değerlendirdikten sonra bir eylem planı hazırlayın. İşiniz bittiğinde, bir kenara koyun ve ihtiyacınız olana veya koşullarınız önemli ölçüde değişene kadar ona geri dönme dürtüsüne direnin.

Toplum içinde yaşayan bireyler olduğumuz için herkes etrafındaki kişilerden şüphelenir oldu. Hapşıran yada öksüren kişiler den korkar ve böyle ortamlardan kaçınır olduk. Kaygımızı kontrol edebildiğimiz müddet boyunca bizim için problem değildir.

Hayatımızda her zaman kaygı barındırmaktayız ve bu risk durumlarını kabul ederek yaşamımıza devam ediyoruz.
Son zamanda bütün ülkelerin karşı karşıya olduğu evrensel bir virüsle mücadele etmekteyiz. Kalabalık ortamlara girmekten kaçınarak ve el hijyenimizi düzenli olarak sağlayarak, sosyal mesafemizi koruyarak kendimiz için önlemler almış oluyoruz. Kendi önlemlerimizi alarak endişeye kapılmamızı önlüyoruz.

Koronafobi Psikoterapi Hizmeti

Koronavirüsün etkisiyle kaygılarınızı kontrol etmekte güçlük çektiğinizde online terapiyle kendinizi evinizde, güvenli alanınızda destek almak için online psikolog ile iletişime geçmelisiniz.

Koronavirüs/pandemi süreci boyunca kaçındığımız bir çok durum, duygu, düşünce oldu. Aslında virüs olmasa bile kendimizi inandırdığımız algıda seçicilik yapıp bedensel yakınmalar yaşayarak kendimizi bu zorlu süreçte olumsuz etkilediğimiz durumlar oldu.

Acaba koronafobi olarak bize geri dönüş sağlayıp kaçındığımız fobiler haline mi geldi? Maruz kalmayı hayal bile ettiğimizde kendimizi kötü hissedip endişelenir olduk. Online terapi desteği almayı tercih etmek bu durumda yalnızlaşmamızın önüne geçmektedir.

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.