Kardeş Kıskançlığı Tedavisi

Kardeş Kıskançlığı Tedavisi

Kardeş Kıskançlığı Tedavisi konusunda çocuklarınızın yardıma ihtiyacı olduğunu düşüyorsanız uzmanlarımızdan destek almak için bize ulaşabilirsiniz. İnsanların herhangi bir yaşta olmasına bakılmaksızın edindiği duygulardan biri kıskançlıktır. Özellikle bireylerin yeni bir bebek edinmeleri kardeşler arasında kıskançlık sorununu da ortaya çıkartmaktadır. İster büyük olsun ister küçük olsun sevdiği bir insanın başkası ile sevgisinin paylaşılmasına kimsenin gönlü elvermez. Ancak sevgi geniş bir duygu taşıdığından ebeveynler olsun başka kişiler olsun çevresindeki güzel ve önem verdiği şeyleri sevmesinde sakınca yoktur.

Anne baba da ailesine yeni birey geldi diye diğer çocuklarına olan sevgilerini azaltmazlar. Ancak kardeş olduktan sonra daha küçük bireyle fazla ilgilenmek durumunda kalındığında bu büyük olan kardeşte kıskançlığa yol açabilir. Bu konuda ailelere oldukça büyük işler düşer. Kısıtlı zaman bulabilseler de zamanlarını iyi kullanmaları ve büyük olan kardeşe de ilgilerini kesmemeleri gerekir. Kardeş Kıskançlığı Tedavisi Çocuklar başta kardeş duygusunun ne olduğunu bilmez yeni gelen bireyin onlar için bir oyun arkadaşı olduğunu düşünebilirler. Zamanla koruma faaliyetine geçseler de gene de içten içe anne babayı kıskanmadan edemezler.  Çocuk kardeşi olduktan sonra artık hayatının hiçbir zaman daha önceki gibi olmayacağını görmeye  ve anlamaya başlar.

Yeni Gelen Birey Diğer Çocukta Nasıl Etkiler Yaratır?

Kardeş Kıskançlığı Çocuk için yeni bir kardeş bazen hayatında farklı değişimlere neden olabilir Annenin biraz daha rahat etmesi açısından büyük çocuğun kreşe verilmesi, odasının değişmesi gibi değişimler çocukta olumsuz etkiler yaratabilir. Bu değişimlere ayak uydurmada zorlanan çocuk bazen hırçın davranışlar sergileyebilir. Unutmamanız gereken kardeşi olsa bile ilk çocuğunuz hala daha küçüktür ve en çok size bağlı oldukları yaş 3- 4 yaştır. Kardeş Kıskançlığı Tedavisi İlgi göremeyen çocuk bu yaşlarda kardeşine ve ebeveynlerine karşı şiddetli bir tavır içine girerler.  Anne babalar minik bireyin gelişinin ardından çocuktan birtakım sorumluluk duygularını yerine getirmeyi ister buda çocuk için zahmetli bir görev ve baskılayıcı olabilir. Yanlış yapılan tutum ve görevini yerine getirememe ebeveynin çocuğa ceza vermesi sonucunu yaratır buda çocukta kardeşe karşı kızgınlık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Dikkat çekmek için altını ıslatma emzik emme, bebek gibi konuşma gibi tutum içinde bulunabilir. Bu olumsuz davranışlardan kurtulmak için anne ve babaya oldukça iş düşmektedir.

Kardeş Kıskançlığı Tedavisi

Psikolojik olarak çocuğun yeni bir kardeşe hazır olması gerekir. Ailenin çocuğa anlayacağı dilde aileye yeni bir kişinin katılacağı ve evde yapılması gereken değişikliklerden bahsedilmelidir. Bebek için yapılması gerekenlerin önemi bakıma ihtiyacı olduğu ve kendinin de küçük bir bebekken neler yapıldığından bahsedilebilir. Anne doğuma giderken mutlaka diğer çocuğun bakımını üstlenecek birilerinin olması ve kendini yalnız hissetmemesi gereklidir.Kardeş Kıskançlığı Tedavisi  Çocuklarınızın  bu konuda yardıma ihtiyacı olduğunu düşüyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak kardeş kıskançlığı konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz.

Kardeş Kıskançlığı Tedavisi için sizlerde hemen bize ulaşabilirsiniz.

 

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.