Kadına Yönelik Şiddet

Kadına Yönelik Şiddet

Kasım 11, 2020 Psikolog İstanbul 0

Kadına Yönelik Şiddet: Kadınlar, fiziksel tacizden cinsel saldırıya, maddi tacizden cinsel taciz veya insan ticaretine kadar birçok şekilde şiddete maruz kalıyor. Hangi biçimde olursa olsun, kadına yönelik şiddetin uzun vadeli ciddi fiziksel ve duygusal etkileri olabilir.

Cinsiyete dayalı şiddet veya kadınlara yönelik şiddet, yaşamları boyunca her 3 kadından 1’ini etkileyen küresel bir salgındır.

Bu konudaki araştırma sonuçları oldukça şaşırtıcı:

 • Dünya genelinde kadınların% 35’i ya fiziksel ve / veya cinsel eş şiddeti ya da eş dışı cinsel şiddet yaşamıştır.
 • Küresel olarak, kadınların % 7’si partner dışında biri tarafından cinsel saldırıya uğramıştır.

Küresel olarak , kadın cinayetlerinin% 38 kadarı yakın bir partner tarafından işleniyor. 200 milyon kadın, kadın sünneti / kesimi yaşadı.

Kadına Yönelik Şiddet

Bu mesele sadece şiddet mağdurları ve aileleri için yıkıcı değil, aynı zamanda önemli sosyal ve ekonomik maliyetler de beraberinde getiriyor

Bu konuyu ele almamak, gelecek için de önemli bir maliyeti beraberinde getirir. Çok sayıda araştırma, şiddete maruz kalan çocukların gelecekte kendilerinin ya da şiddetin failleri olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Kadına Yönelik Şiddet cinsiyete dayalı şiddetin bir özelliği, hiçbir sosyal veya ekonomik sınır tanımaması ve tüm sosyo-ekonomik geçmişlere sahip kadınları etkilemesidir: bu sorunun hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde ele alınması gerekmektedir.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin azaltılması, toplum temelli, çok yönlü bir yaklaşım ve birden çok paydaşla sürekli etkileşim gerektirir. En etkili girişimler, toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili sosyal normlar ve şiddetin kabul edilebilirliği dahil olmak üzere şiddetin altında yatan risk faktörlerini ele alır.

Kadına şiddet türlerinde bazılarını açıklamak gerekir:

Ev içi veya yakın partner şiddeti

Aile içi şiddete bazen yakın partner şiddeti denir. Fiziksel, cinsel veya duygusal tacizin yanı sıra cinsel baskı ve mevcut veya eski yakın bir partner tarafından takip edilmesini içerir. Yakın bir partner, yakın kişisel veya cinsel ilişkiniz olan veya yakın bir ilişkiniz olan kişidir. Partner şiddeti yüzünden Türkiye de binlerce kadın öldürülmektedir.

Duygusal ve sözlü taciz

Fiziksel olarak yaralanmıyorsanız, istismara uğradığınızı düşünmeyebilirsiniz. Ancak duygusal ve sözlü istismar, fiziksel istismarın etkileri kadar kısa ve uzun süreli etkilere sahip olabilir. Duygusal ve sözlü taciz, hakaretleri ve sizi korkutmaya, izole etmeye veya kontrol etmeye yönelik girişimleri içerir. Aynı zamanda genellikle fiziksel istismarın ardından gelebileceğinin bir işaretidir. Fiziksel istismar başlarsa duygusal ve sözlü taciz de devam edebilir. Eğer istismara uğramışsanız, bu asla sizin hatanız değildir.

Maddi taciz

Maddi taciz, bir istismarcı, diğer kişinin ayrılmasını önlemek ve bir ilişkide gücü sürdürmek için maliyenin kontrolünü ele geçirdiğinde gerçekleşir. Bir istismarcı tüm paranın kontrolünü ele geçirebilir, alıkoyabilir ve mali bilgileri kurbandan gizleyebilir. Kadına Yönelik Şiddet Mali taciz genellikle fiziksel olarak kötüye kullanılan ilişkilerde olur. Bir akraba, arkadaş veya bakıcı yaşlı bir kişiden para çaldığında, yaşlı tacizinde de maddi taciz meydana gelebilir.

Flört Şiddeti

Kadına Yönelik Şiddet Flört şiddeti, romantik veya cinsel bir partnerin fiziksel, cinsel, duygusal veya sözlü tacizidir. Tüm ırklardan ve etnik kökenlerden, gelirlerden ve eğitim düzeylerinden kadınların başına gelir. Aynı zamanda tüm yaş gruplarında ve heteroseksüel ve aynı cinsiyetten ilişkilerde de olur. Bazı insanlar flört şiddetini aile içi taciz olarak adlandırıyor, özellikle partnerinizle yaşadığınızda.

Flört şiddeti şunları içerir: Duygusal ve sözlü taciz – bağırmak, isim takmak, zorbalık yapmak. Sizi ailenizden ve arkadaşlarınızdan izole etmek, istismarı hak ettiğinizi veya suçlayacağınızı söylemek ve ardından suistimali “telafi etmek” için hediyeler vermek veya değiştirmek için sözler vermek.

Cinsel saldırı ve tecavüz – sizi, yapmak istemediğiniz herhangi bir cinsel eylemde bulunmaya zorlamak veya rıza gösteremediğinizde cinsel bir şey yapmak.

Fiziksel istismar – vurma, itme, tekmeleme, ısırma, nesneleri fırlatma, boğulma veya diğer agresif temaslarç

İsteğiniz dışında sizi hamile kalmaya zorlamayı, hamileliğiniz sırasında olanları etkilemeye çalışmayı veya doğum kontrolünüze müdahale etmeyi de içerebilir.

Cinsel Taciz

Kadına Yönelik Şiddet cinsel taciz, işyerinizdeki, evinizdeki veya okulunuzdaki bir kişi size istenmeyen cinsel yaklaşımlarda bulunduğunda veya cinsel yardımlar istediğinde ortaya çıkar. Ayrıca işinizi, evinizi veya eğitiminizi etkileyebilecek sözlü veya fiziksel davranışları da içerir. Bu eylemler, rızanız olmadan yapıldığında veya istenmeyen olduğunda cinsel tacizdir ve işinize veya okul performansınıza müdahale eder veya düşmanca veya saldırgan bir ortam oluşturur.

Cinsel taciz çoğu iş, barınma veya okul politikasını ihlal eder ve yasa dışıdır. Bazen cinsel taciz aynı zamanda cinsel baskıdır . Zorlama, fiziksel olmayan bir şekilde cinsel aktiviteye zorlandığınız zamandır. Cinsel tacizciler, erkekler veya kadınlar, herkes olabilir ve yönetici, iş arkadaşı, ev sahibi, öğretmen veya diğer öğrenciler de olabilir. Cinsel taciz, bunu yapan kişiyle cinsel bir ilişki içinde olduğunuz anlamına gelmez.

 

Kadına yönelik şiddetin kısa vadeli fiziksel etkileri nelerdir?

Kadına Yönelik Şiddet kısa vadeli fiziksel etkileri, küçük yaralanmaları veya ciddi koşulları içerebilir. Vücudunuzun içindeki organlarda ve diğer kısımlarda çürükler, kesikler, kırık kemikler veya yaralanmaları içerebilir. Bazı fiziksel yaralanmaları bir doktor veya hemşire tarafından yapılan tarama, röntgen veya diğer testler olmadan görmek zor veya imkansızdır.

Cinsel şiddetin kısa vadeli fiziksel etkileri şunları içerebilir:

 • Vajinal kanama veya pelvik ağrı
 • İstenmeyen gebelik
 • HIV dahil cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler )
 • Uykusuzluk veya kabus görme

Hamileyseniz, fiziksel bir yaralanma size ve doğmamış çocuğa zarar verebilir. Bu aynı zamanda bazı cinsel saldırı vakalarında da geçerlidir.

Birlikte yaşadığınız kişi tarafından cinsel saldırıya uğruyorsanız ve evde çocuklarınız varsa, çocuklarınızın güvenliğini de düşünün. Evde şiddet genellikle çocuk istismarını içerir. Evde şiddete tanık olan pek çok çocuk aynı zamanda fiziksel tacizin kurbanıdır. Aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kadına yönelik şiddetin uzun vadeli fiziksel etkileri nelerdir?

Cinsel veya fiziksel şiddet dahil kadına yönelik şiddet birçok uzun vadeli sağlık sorunuyla bağlantılıdır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Artrit
 • Astım
 • Kronik ağrı
 • Mide ülseri gibi sindirim sorunları
 • Kalp sorunları
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Kabuslar ve uyku sorunları
 • Migren baş ağrıları
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı gibi cinsel sorunlar
 • Stres
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar

Pek çok kadının şiddetten sonra ruh sağlığı sorunları da oluşur. Şiddetin etkileriyle baş edebilmek için bazı kadınlar alkol veya uyuşturucu kullanmaya başlar veya korunmasız seks yapmak gibi riskli davranışlarda bulunur. Cinsel şiddet, sağlıksız yeme alışkanlıklarına veya yeme bozukluklarına yol açarak bir kişinin kendi bedenine ilişkin algısını da etkileyebilir. Bu sorunları yaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Bu zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek kaynaklar var.

Kadına yönelik şiddetin diğer etkileri nelerdir?

Kadına yönelik şiddetin fiziksel ve zihinsel sağlık etkileri vardır, ancak başka şekillerde istismara uğramış kadınların yaşamlarını da etkileyebilir:

 • İş. Cinsel şiddet gibi bir travma yaşamak, birinin çalışma yeteneğini etkileyebilir. Cinsel saldırıya uğrayan kadınların yarısı, saldırıdan sonraki ilk yıl işten işinden ayrılmak zorunda kaldı.
 • Birçok kadın şiddet nedeniyle güvenliğini sağlamak için evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Araştırmalar, evsiz kadınların ve çocukların yarısının, yakın partner şiddetinden kaçmaya çalışırken evsiz kaldığını gösteriyor.
 • Üniversitedeki cinsel saldırıya uğrayan kadınlar, saldırıyı bildirmekten ve eğitimlerine devam etmekten korkabilir. Okullar, bir istismarcıyla temassız kararların uygulanmasına yardımcı olabilir, ruh sağlığı danışmanlığı ve okul eğitimi sağlayabilir, hukuki işlemleri başlatabilir.
 • Çocuklar. Çocuklu kadınlar, velayeti kaybetmekten veya çocuklarıyla temas kurmaktan korktukları için istismarcı bir partnerle kalabilirler.

Kadına yönelik şiddet bazen ölümle sonuçlanır. Her yıl öldürülen kadınların yarısından fazlası yakın bir partner tarafından öldürülüyor

Aile içi şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri

Evde şiddete maruz kalan pek çok çocuk aynı zamanda fiziksel tacize de maruz kalıyor. Aile içi şiddete tanık olan veya istismara maruz kalan çocuklar. Uzun vadeli fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları açısından ciddi risk altındadır. Ebeveynleri arasında şiddete tanık olan çocuklar, gelecekteki ilişkilerinde daha fazla şiddet riski altında olabilir. İstismara uğrayan bir ebeveynseniz, çocuğunuzu nasıl koruyacağınızı bilmek zor olabilir.

Bir ebeveynin istismara uğradığı evlerde yaşayan çocuklar korkmuş ve endişeli hissedebilir. Bir sonraki şiddet olayının ne zaman olacağını merak ederek her zaman tetikte olabilirler. Bu, yaşlarına bağlı olarak farklı şekillerde tepki vermelerine neden olabilir:

Kadına Şiddet

 • Okul öncesi çocuklar. Yakın partner şiddetine tanık olan küçük çocuklar, yatak ıslatma, parmak emme, artan ağlama ve sızlanma gibi daha gençken yaptıkları şeyleri yapmaya başlayabilirler. Ayrıca uykuya dalma veya uykuda kalma konusunda zorluk yaşayabilirler; kekemelik veya saklanma gibi terör ve şiddetli ayrılık kaygısı belirtileri gösterebilirler.
 • Okul çağındaki çocuklar. Bu yaş aralığındaki çocuklar tacizden suçlu hissedebilir ve bunun için kendilerini suçlayabilir. Aile içi şiddet ve istismar çocukların özgüvenine zarar verir. Okul faaliyetlerine katılmayabilirler veya iyi notlar alamayabilirler, diğerlerinden daha az arkadaşları olabilir ve daha sık başları belaya girebilirler. Ayrıca çok fazla baş ağrısı ve mide ağrısı olabilir.
 • Gençler. Tacize tanık olan gençler, aile üyeleriyle kavga etmek veya okulu atlamak gibi olumsuz şekillerde hareket edebilir. Korunmasız seks yapmak ve alkol veya uyuşturucu kullanmak gibi riskli davranışlarda bulunabilirler. Öz saygıları düşük olabilir ve arkadaş edinmekte zorlanabilirler. Kavgaya başlayabilir veya başkalarına zorbalık yapabilir ve kanunla başları daha fazla belaya girebilir. Bu tür davranış, çocuklukta istismara uğrayan genç erkeklerde genç kızlara göre daha yaygındır. Kızların geri çekilme ve depresyon yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Bu çocuklar, istismarcı ilişkilere girerek veya kendileri istismarcı olarak bu döngüyü yetişkin olarak tekrar etme riski altındadır. Örneğin, annesinin istismara uğradığını gören bir erkek çocuğun, yetişkin olarak kadın partnerini istismar etme olasılığı 10 kat daha fazladır. Babasının annesini taciz ettiği bir evde büyüyen bir kız, taciz içermeyen. Bir evde büyüyen bir kıza göre cinsel istismara uğrama olasılığı altı kat daha fazladır.

Duygusal, fiziksel veya cinsel istismara tanık olan çocuklar yetişkin olarak sağlık sorunları açısından daha yüksek risk altındadır. Bunlar depresyon ve anksiyete gibi akıl sağlığı durumlarını içerebilir. Ayrıca diyabet, obezite, kalp sağlığı, zayıf benlik algısı ve diğer sorunları da içerebilir.

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.