İş yerinde motivasyon

İş yerinde motivasyon

Aralık 5, 2020 Psikolog İstanbul 0

İş yerinde motivasyon, çalışanları harekete geçiren ve heyecanlandıran, maksimum katkı sağlayan güçlü bir enerjidir. Hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak, açık beklentiler, takdir, geri bildirim ve yönetimi teşvik etmek, işyeri motivasyonunda artışa katkıda bulunur. Olumlu bir çalışma ortamında duygular olumlu yönde gelişiyor, bu yüzden birçok lider iş gücünü motive etmek için yeni yollar öğrenmek ister.

İnsanların Ne İstediğini Öğrenin

 Birçok çalışan için iş parayla ilgilidir. Çalışanlarınızın her biri için motivasyon farklıdır. Her çalışanın neden çalıştığına dair farklı bir motivasyonu vardır. Ama hepimiz çalışıyoruz çünkü ihtiyacımız olan bir şeyi işten elde ediyoruz. İşten elde ettiğimiz ihtiyacımız olan şeyin moralimiz ve motivasyonumuz üzerinde etkisi vardır.

Çalışanların ne istediğini öğrenmek, iş yerinde motivasyon oluştururken bir sonraki adımı belirlemenize yardımcı olacaktır.

İş yerinde motivasyon Gerçekçi Hedefler Belirleyin

 Çalışanlar hedeflere ulaşarak motive edilir. Bir iş arkadaşınızın veya rapor veren bir personelin iş yerinde motivasyon bulmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? Çalışanların bireysel veya grup hedeflerine ulaşması için en büyük olasılığı sağlayan çalışma ortamını yaratabilirsiniz.

Motive edici bir çalışma ortamı, çalışanların kendilerinden ne beklendiğini bilmeleri için net bir yönlendirme sağlar. Açık bir yönlendirme ile el ele, çalışanların şirketin stratejik çerçevesine uyan hedefleri olmalıdır .

Pozitif Çalışan Benlik Saygısını Teşvik Edin

İş yerinde motivasyon kendine saygısı yüksek olan kişilerin, çalışma ortamını sürekli iyileştirme olasılığı daha yüksektir. Akıllı riskler almaya isteklidirler çünkü fikirlerine ve yetenekli bir şekilde performans sergilerken yeni zorlukların üstesinden gelme becerilerine güvenirler. İşyerinizde motivasyonla parlarlar.

Öz saygının iki temel bileşeni vardır:

  • Öz yeterlik: Yaşamın zorluklarıyla başa çıkma becerisine duyulan güvendir. Öz yeterlik, kişinin yaşamı üzerinde kontrol duygusuna yol açar.
  • Kendine saygı: Kendini mutluluğu, başarıyı ve sevgiyi hak eden biri olarak deneyimlemektir. Kendine saygı, başkalarıyla bir topluluk duygusu yaratır.”

Benlik saygısı, kendini pekiştiren bir özelliktir. Etkili düşünme ve hareket etme yeteneğinize güvendiğinizde, zorluklarla karşılaştığınızda sebat edebilirsiniz. Sonuç: Başarısız

olduğunuzdan daha sık başarırsınız. Daha besleyici ilişkiler kurarsınız. Daha çok hayat dolu olursunuz ve kendinizden gerçek hedefler beklersiniz.

Motive edici bir çalışma ortamı bireyin özgüveni artırır. İnsanlar kendilerini daha az değil, daha yetkin, daha yetenekli, daha çok takdir edilen, daha çok katkıda bulunan gibi hissederler.

İş yerinde motivasyon Çalışanların Tanınmasını Sağlayın

İş yerinde motivasyon Çalışanların tanınması motivasyonu artırabilir veya çalışanın moralsiz hissetmemesine neden olabilir.

Çalışanların tanınması, etkili bir şekilde sunulduğunda ve uygulandığında motivasyonu artırabilir. Başarılı çalışan motivasyonunun anahtarlarından biridir. Çalışanların tanınması, güveni, çalışanların amirleri ve işyerleri ile memnuniyetinde önemli bir faktördür.

Motivasyon için Eğitim ve Geliştirmeyi Kullanın

İş yerinde motivasyon Çalışanlar için sağladığınız eğitim seçeneklerinin kalitesi ve çeşitliliği, motivasyonun anahtarıdır.

Yeni çalışan işe alma, yönetim geliştirme, bir çalışma grubu için yeni konseptler, ekip oluşturma ve yeni bir bilgisayar sisteminin nasıl çalıştırılacağı dahil olmak üzere eğitim sağlayabilirsiniz. Hepsi, çalışanların evlerini aramayacakları gurur duyacakları bir çalışma ortamına katkıda bulunur. Çalışanlara bir noktada özerklik sağlayın.

İş Yerinde Motivasyon Faktörü Bulan Çalışanlar Mutlu Olur

İş yerinde motivasyon Herhangi bir çalışma ortamındaki zorluk, insanların çalışmalarıyla motive oldukları bir kültür yaratmaktır. Çoğu zaman, kuruluşlar çalışanlar için en önemli olan konulara dikkat etmez: ilişkiler, iletişim, tanınma ve katılım.

İyi performans gösteren çalışanlar, omuzlarının üzerinden bakan bir yöneticiye sahip olarak ödüllendirilmemelidir. Bir çalışan iyi performans gösteriyorsa, yaptıkları her küçük şeyi izlemenize gerek yoktur – aslında, mikro yönetiminizin işyerindeki içsel motivasyonunu yok etme olasılığı yüksektir.

Tatilleri Kutlayın ve Gelenekler Yaratın

 Motivasyon için iş yerindeki tatilleri kutlayın. Ailelerde olduğu kadar organizasyonlarda da gelenekler önemlidir. Çalışan motivasyonu için iş yerlerinin mevsimlik tatiller için yarattığı yıllık geleneklerden daha önemli hiçbir şey yoktur.

Bir tatil kutlaması moral oluşturur ve bu da motivasyonun artmasına neden olur. Yüksek moral ve motivasyon, ekip oluşturmaya ve üretkenliğe katkıda bulunur. İş yerinizde olumlu moral ve motivasyon oluşturmak için biraz tatil ve geleneksel kutlamaları deneyin.

Çalışanın İsteğe Bağlı Enerjisine Erişin

İş yerinde motivasyon  Çalışanlar, işyerinde işverenleri için  ne  kadar  isteğe  bağlı  enerji  harcayacaklarını seçerler. İsteğe bağlı enerji, bir çalışanın hizmette iş arkadaşlarına ve müşterilere işyerinde uyguladığı ekstra dürtüdür – ya da değil. Bir işveren, bir çalışanı yerine getirmesi için işe aldığı temel görevleri öder.

İsteğe bağlı enerji, motivasyonun bir belirtisidir; yalnızca motive olmuş çalışanlar işyerinde isteğe bağlı enerjilerine katkıda bulunur. Durum böyle olmak zorunda değil. Çalışanın isteğe bağlı enerji katkısını ve motivasyonunu teşvik eden çalışma ortamı bu faktörleri vurgular.

Kişisel Gelişiminizi ve Motivasyonunuzu Teşvik Edin

İş yeri kültürünüz ve çevreniz ne kadar olumlu olursa olsun, kişisel gelişiminizi ve motivasyonunuzu teşvik etmek için can sıkıntısı, baygınlığın üstesinden gelmek için kendi kişisel gelişiminizi, motivasyonunuzu ve kariyer gelişiminizi teşvik edebilirsiniz .

İş yerinde motivasyon İşvereniniz de büyümenize ve motivasyonunuza katkıda bulunabilir. Bunlar tüm çalışanlar için en iyi iş yerleridir.

Yazar

Enes Demirtaş:

0 Comments

Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Bir cevap yazın

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.