Farkındalık

Farkındalık

Eylül 13, 2020 Psikolog İstanbul

FARKINDALIK NEDİR?

Farkındalık temelde kişinin fiziksel, zihinsel ve duygusal durumunun daha fazla farkına vardığı durum olarak tanımlanabilir. Farkındalık uygulamalarının, insanların düşünceleri tarafından kontrol edilmek yerine düşüncelerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabileceği yaygın bir görüştür.

TEDAVİDE FARKINDALIĞIN KULLANIMI

Farkındalık terapisi

Farkındalık terapisi

Terapi ortamında farkındalığı artırmak en temel hedeflerden biridir. Bu da ancak geçmişimizi olabildiğince fark ederek mümkün olur. Çocukluğumuz, anılarımız, hatırlayamadığımız duygu ve düşünceleri keşfettikçe kendimize dair bakış açımış değişir ve gelişir. Böylece şu an kendimizi daha iyi anlarız ve geleceğimizi istediğimiz şekilde oluşturma gücü kazanırız. Yaşadığımız psikolojk rahatızlıkların kökenlerini bulup azaltma ya da ortadan kaldırma ihtimalimiz artar. Bazı durumlarda fiziksel acı ve ağrılarda da oldukça etkili olur. Hatta gelecekte yaşayacağımız psikolojik ya da fiziksel rahatsızlıkları dahi önleyebiliriz.

TERAPİDE KULLANILAN FARKINDALIK TEKNİKLERİ

Dinamik psikoterapide farkındalık yaratmak için serbest çağrışım yöntemi kullanılır. Bu yöntemle kişi aklına gelen herhangi bir düşünceyi doğrudan paylaşır. Bir anda bambaşka bir konu aklına gelirse onu da ifade eder. Sosyal ilişkiler açısından alışıldık olmayıp birbirinden kopuk bir konuşma gibi gözükse de aslında bireyin zihninde farkında olmadığı bir akış keşfedilir. Bu akış herkeste kendisine özgüdür ve arkeolojik bir kazı gibi zihnin. Kendi dilini ve olayları önem sırasına göre sıralayışını keşfetmemizi sağlar. Bu keşif bizi kişinin hatırlayamadığı, bastırdığı bir anı, duygu ya da düşünceye götürür.

Hatta alakasız gibi görünen bu akışta uzun zamandır hatırlamadığı bir anıyı hatırlamak, bireyi çoğunlukla şaşırtır. Ancak zihnin dili bu sayede keşfedilebilir. Bu hatırlanan şeyle ilgili birçok defa konuşulur ve kişinin mevcut yaşamını nasıl etkilediği bulunur. Böylece örneğin çocukluğunda bastırdığı bir duygunun artık onu etkilemesi ve yaşamına yön vermesi engellenmiş olur. Çünkü çocukluğumuzda dünyayı çok farlı öğreniriz; ebeveynlerimiz ve kardeşlerimizle ilişkilerimizden öğrendiklerimiz farkında olmadan bizleri yönetir. Hatta bazen yanlış kararlar aldırtıp bizleri istemediğimiz döngülere itebilir.

FARKINDALIK TERAPİSİ

Farkındalık tedavisi

Farkındalık tedavisi

Birçok rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlayabilir. Gerçek bir yaşam hikayesi bu durumu çok daha iyi açıklayabilir. Bir kadın, genelde terk edildiği ilişkiler yaşamaktan yakınıyor.

Neredeyse tüm ilişkileri benzer şekilde sonlamış. Bu duruma kader, şanssızlık vb gibi birçok geçici açıklama getirilebilir. Ancak bu kısır döngü hiçbir şekilde tesadüf değildir.

Terapiye gelen bu birey, “Neden hep terk ediliyorum?” sorusunun cevabını arar. Bir süreç boyunca devam eden terapi sonucunda. Farkında olmadan zihninin ona hep güven vermeyen, terk edilecek kişileri tercih ettiğini fark eder. Başta bunu kabul edemez çünkü gerçekten güvenilir kişilerle de birlikte olmuştur.

Ancak tekrar araştırıldığında güven veren kişilerle birlikte olduğunda da yine farkında olmadan terk edilmek için birçok davranışta bulunduğunu fark eder. Bu döngü keşfedildiğinde ise asıl kökene inilir. Çocukluğunda babası tarafından terk edildiğini ifade ettikten sonra anlaşılır ki onun için güvenli alan yalnızca terk edildiği yerlerdir; terk

edilmediği, güven dolu bir ilişki deneyimi olmadığı için bunu güvensiz/bilinmeyen olarak zihninde kodlamıştır. İnsan zihni bilinmeyen/keşfedilmemiş alanları genelde güvensiz ve tehlikeli olarak kodlar.

FARKINDALIK TEDAVİSİ

Hatta kişinin yararına dahi olsa bu alanlardan uzaklaşmak için bireyi manipule eder. Buradan bir genelleme yapılmamalıdır. “Babası tarafından terk edilen herkes böyle ilişkiler yaşar.” ya da “sürekli terk edildiği ilişkiler yaşayan biri çocukluğunda babası tarafından terk edilmiştir.” demek mümkün değildir.

Herkesi farklı şekilde etkiler. Baktığımızda bu ilişki örüntüsü bir psikolojik rahatsızlık değildir; daha çok bir çatışmadır. Ancak yaşamı çok temelden etkiler ve bireyi birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlık yaşamaya iter. Doğrudan bu kadar açık etkilemese zamanla birikerek depresyon, panik atak, anksiyete gibi rahatsızlıkların oluşmasına da sebep olabilir. Bu nedenlerle terapi doğrudan bir tedavi olarak tanımlanmaz.

Kendi farkındalığını artırmak, geçmişin prangalarından kurtulmak, daha mutlu bir yaşam oluşturmak isteyen herkes dinamik terapiye gelebilir.

Psikolog tarafından hiçbir şekilde yargılanmayacağı terapi ortamında dilediği. Her şeyi ifade eden birey, bir süre sonra ona dayatılmış davranışve ilişki kalıplarından. Arınıp kendi özgür iradesini daha çok kullandığı bir yaşamın keyfini sürer.

Yaşayabileeği birçok psikolojik ve fiziksel rahatsızlığın ihtimalini en alt düzeye indirmiş olarak çok daha sağlıklı olur. Siz de farkındalığınızı artırmaktan çekinmeyin

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.