Dikkat Dağınıklığı Tedavisi

Dikkat Dağınıklığı Tedavisi

Dikkat Dağınıklığı Tedavisi, çocukların okul başarısı ile sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen faktörlerden biridir. Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar, genellikle enerjik ve dışa dönük olan çocuklardır. Bu çocukların öne çıkan özellikleri arasında, dikkatlerini belirli bir süre aynı yönde odaklayamadıkları görülür. Bu durum, uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından ortak yürütülmesi gereken bir süreçtir. Dikkat toparlayamamanın çocuk ve ailesi üzerinde bazı olumsuz yanları bulunur. Çocuk üzerindeki en önemli etkileri, ders başarılarındaki düşüştür. Aile üzerinde ise sürekli bir kaygı ve endişe durumu hâkimdir. Çocukta var olan dikkat kavramı, sadece ilgisi olan nesneler ve olaylar ile çevrilidir. Hareket eden bir nesne, renkli bir görsel, çocuk için önemli bir uyarandır. Üst beyin, istenmeyen fakat yapılması gerekli olan konularda da dikkat toplayan kısımdır. Bu türlü çocuklarda o bölgenin eğitilmesi önemli bir süreçtir.

Dikkat Dağınıklığı Tedavisi

Dikkat dağınıklığı tedavisinde belirlenen yöntemler arasında, dikkat egzersizleri ile ilaç tedavisi başta gelmektedir. Pek çok aile ilaç tedavisini istememektedir. Altında çok farklı bir sebep olmadığı müddetçe de psikiyatristler de ilaç tedavisini kolay kolay tercih etmemektedir. Çocukla konuşarak ve bilgisayar ortamında farklı objelerle dikkat geliştirici programlar düzenlenmektedir. Burada önemli olan husus, eğitimlerin düzenli aralıklarla sürdürülmesidir. İlaçların olası yan etkileri düşünüldüğünde elbette bu yöntem, pek çok kesim tarafından tercih edilecektir. Dikkat Dağınıklığı Tedavisi Ayrıca, bazı çocuklar ilaç kullanmayı istememekte ve saatinde alınması gereken ilaçlar da aksatılabilmektedir. Çok mecbur kalınmadıkça ilaç yöntemi, çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca, dikkat eksikliğinin de belli düzeyleri bulunmaktadır. Bunun için de bazı psikolojik ölçümler bulunmaktadır. Bu ölçümler neticesinde, uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Dikkat Dağınıklığının Sosyal Hayat Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Dikkat dağınıklığı kesinlikle tedavi edilmesi gereken davranış bozuklukları arasındadır. Zamanında tedavi edilmeyen dikkat bozuklukları, çocukta kalıcı öğrenme bozukluklarına kadar gidebilmektedir. Duygu durum bozuklularına yol açarak, bireyin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasında olumsuz yönde tesirleri bulunacaktır. Dikkat Dağınıklığı Tedavisi Hareketli ve aşırı coşkulu davranan bir çocuğun ileride kötü ortamlara girebilmesi de son derece büyük ihtimaller dâhilindedir. İlgisini çeken her ortam, onun için doğru ortamlar olmayabilir.

Dikkat Dağınıklığında Uzman Klinik Desteği

Dikkat Dağınıklığı Tedavisi uzman kliniklerden ve psikiyatri merkezlerinden destek alınmalıdır. Kuruluşumuz, deneyimli psikolog ve psikiyatristleri ile birlikte hizmet veren kuruluşlar arasındadır. Dikkat ölçümlerini bilgisayar ortamında yapan kuruluşumuz, her türlü dikkat ve kaygı bozukluklarında en etkili tedaviyi uygulayacaktır.

 

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.