Depresyon

Depresyon

Eylül 13, 2020 Hastalıklar

Depresyon Nedir?

Depresyon her insanda görülebilen oldukça önemli bir hastalıktır. Genel olarak değersizlik hissi, uykuda çok artış ya da uyuyamama. İştahta büyük artış ya da azalma, düşük enerjili hissetme şeklinde kendini gösterir. Süreç içerisinde oluştuğu gibi bir duruma bağlı olarak da gelişebilir. Sürekli üzüntü, değersizlik , umutsuzluk , çaresizlik , karamsarlık  yada suçluluk duyguları üretebilir. Depresyon ayrıca konsantrasyon, motivasyon ve günlük işleyişin diğer yönlerini de etkiler .

Depresyon

Depresyon

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyon, dünya çapında engelliliğin önde gelen nedenidir. Küresel olarak, her yaştan 300 milyondan fazla insan bu hastalıktan muzdariptir. Ve hastalığın görülme sıklığı her yerde artıyor. Depresyon, majör depresyondan distimi ve mevsimsel afektif bozukluğa kadar değişen şekillerde gelir.

Ayrıca depresif dönemler, bipolar bozukluğun bir özelliğidir. Depresyon, bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere vücudun birçok sistemini neden veya sonuç olarak içeren karmaşık bir durumdur.

Uykuyu ve iştahı bozar, bazı durumlarda kilo kaybına ya da kilo alımına katkıda bulunur. Depresyona bazen anksiyete de eşlik eder. En şiddetli vakalarda bile depresyon tedavi edilebilir. Durum genellikle döngüseldir ve erken tedavi, tekrarlayan epizotları önleyebilir veya engelleyebilir. Birçok çalışma, terapi desteğinin depresyonda oldukça büyük etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyonda olan herkes her semptomu yaşamaz. Bazı insanlar yalnızca birkaç belirti yaşarken bazıları daha fazla semptom gösterir. Semptomların şiddeti bireyler arasında ve zamanla değişir. Depresyon genellikle sürekli üzgün, endişeli veya boş bir ruh halini içerir. Umutsuzluk, karamsarlık, suçluluk, değersizlik veya çaresizlik duyguları görülebilir. Aynı zamanda cinsellik de dahil olmak üzere bir zamanlar zevk alınan aktivitelere ilgi kaybını da içerebilir. Huzursuzluk, sinirlilik ve konsantre olma, hatırlama veya karar verme güçlüğü gibi, azalmışenerji, yorgunluk veya “yavaşlama” hissi de yaygındır.

Depresyonu olan bazı kişilerin ölüm veya intihar düşüncesi vardır. Depresyonu olan kişiler uykuda.  (Uykusuzluk, sabah erken uyanma veya aşırı uyku) ve yeme davranışında (iştah değişiklikleri, kilo kaybı veya artışı) aksaklıklar yaşayabilir. Kalıcı fiziksel semptomlar arasında baş ağrısı, sindirim bozuklukları ve kronik ağrı olabilir .

Depresyona Ne Sebep Olur?

Olumsuz deneyimler -travma, sevilen birini kaybetme, zor bir ilişki ya da başa çıkma yeteneğini aşan. Herhangi bir stresli durum- depresif bir dönemi tetikleyebilir. Sonraki depresif epizodlar, belirgin bir tetikleyici ile veya o olmadan ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, depresyon, olumsuz yaşam olaylarının kaçınılmaz bir sonucu değildir. Araştırmalar, giderek artan bir şekilde, bu tür olaylar, aşırı ruminasyon ve olumsuz düşünce kalıplarını harekete geçirdiğinde. Özellikle de kendisi hakkında, ruh halinin aşağı doğru bir spirale girdiğini göstermektedir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi beyin görüntüleme teknolojilerini kullanan araştırmalar, depresyonu olan insanların beyinlerinin, olmayanlarınkinden farklı göründüğünü gösteriyor.

Spesifik olarak, ruh halini, düşünmeyi, uykuyu, iştahı ve davranışı düzenlemekten sorumlu beynin bölümleri anormal şekilde çalışıyor gibi görünmektedir. Beyinde görülen hangi değişikliklerin depresyona neden olabileceği ve hangisinin etkisi olabileceği net değildir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nasıl tedavi Edilir

Depresyon Nasıl tedavi Edilir

Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır.  Pek çok hastalıkta olduğu gibi, tedavi ne kadar erken başlarsa. O kadar etkili olabilir ve nüksün önlenmesi olasılığı o kadar artar. Teşhis konulduktan sonra, depresyonlu bir kişi çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. En yaygın tedaviler ilaç tedavisi ve psikoterapidir . Birçok çalışma, dinamik psikoterapinin tek başına veya ilaç tedavisiyle birlikte oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Dinamik psikoterapi duygu ve düşüncelerin kökenine inerek bireyin farkında olmadan yanlış öğrendiği duygu ve düşünceyi ortaya çıkarır. Böylece o duygu ya da düşünce artık depresyonu ortaya çıkaracak güce sahip olmaz.

Birey yaşamına çok daha iyi şekilde devam eder. Psikoterapi, depresyonu oluşturan düşünme kalıplarını ele alır ve araştırmalar nüksü önlediğini gösterir.

Depresyonun Başlıca Biçimleri

Tek kutuplu depresyon, çoğu insanın depresyon hakkında konuşurken kastettiği şeydir – aralıksız bir üzüntü, ilgisizlik, umutsuzluk ve enerji kaybı hali. Bazen majör depresyon olarak adlandırılır. Bir bebeğin doğumu, takip eden günlerde veya haftalarda bebek hüznü adı verilen ruh hali değişimlerini veya ağlamalarını tetikleyebilir. Reaksiyon daha şiddetli ve uzun sürdüğünde, doğum sonrası depresyon olarak kabul edilir.

Tedavi gerektiren bir durumdur çünkü bir ebeveynin yeni doğmuş bebeğe bakma yeteneğini engelleyebilir. İntihar düşünceleri genellikle depresif dönemlerle aynı zamana denk gelir. Bu nedenle siz veya sevdiğiniz biri uzun süreli bir ruh hali rahatsızlığı yaşarsanız. Belirtilerin farkında olmak ve uzman desteği almak önemlidir.

Bazen depresyon, genellikle yıllarca süren düşük enerji, düşük benlik saygısı ve az zevk alma. Yeteneği ile işaretlenen, distimi olarak bilinen bir durum olan kalıcı bir düşük ruh hali olarak kendini gösterir.

Depresyon ve Sağlığınız

Derpresyon belirtileri

Derpresyon belirtileri

Depresyondan muzdarip insanların kalp krizi geçirme riski üç kat fazladır. Ama aslında depresyon tüm vücudu etkiler. Bağışıklık sistemini zayıflatır, viral enfeksiyonlara ve zamanla muhtemelen bazı kanser türlerine karşı duyarlılığı artırır. Bunlar erken tedavi için güçlü bir argüman oluşturur. Ayrıca uykuya müdahale ederek uyuşukluk hissine katkıda bulunur, odaklanma ve konsantrasyon sorunlarını birleştirir ve genel olarak sağlığı zayıflatır.

Depresyondan muzdarip olanlar ayrıca daha yüksek oranlarda diyabet ve osteoporoz yaşarlar.

Depresyon ile Yaşamak

Herkes ara sıra mavi bir ruh hali yaşar.Yine de klinik depresyon, tekrarlayan olumsuz ruminasyon. Kasvetli bakış açısı ve enerji eksikliği gibi daha yaygın bir deneyimdir. Kişisel bir zayıflığın işareti veya istenebilecek veya istenebilecek bir durum değildir. Depresyonu olan insanlar iyileşmek için sadece “kendilerini bir araya getiremezler

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.