Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Mart 19, 2020 Depresyon nedir

Depresyon Nedir?

Depresyon nedir ve kaç çeşit depresyon vardır gibi konuları ele alalım. Majör depresik bozukluk yani kısaca depresyon günlük hayatta nasıl düşündüğünüzü ve davranışlarınıza yön vermenizi olumsuz yönde etkiler. Hisleriniz ve düşünceleriniz hayatınızın da negatif yönlü kararlar ve hislerle kaplanmasına sebebiyet vermektedir. Her ne kadar anlatılırken olumsuz ve ürkütücü olsa dahi tabi ki tedavisi mümkündür. Aşırı ilerleye şizofren hastaları gibi bir durum varsa bunlar için ancak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak bir çok kişide böyle bir durum çok nadir görünmektedir. Depresyon dikkatle ele alınması gereken ve mutlaka tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Depresyonda olan kişilerde genelde sürekli üzüntü hali, korku stres gibi bir çok olumsuz hisler görülmektedir. Öyle ki hayattan keyif alınması gereken en mutlu anlarda bile kötü manada bir hisse kapılınmasına sebep vermektedir.

Depresyon nedir konusunu ele alırken, depresyondaki bireyleri de ele almamız gerekmektedir. Depresyondaki bireyler öncelikle bir terapi seansında tam olarak incelenmektedir. Daha sonrasında tıbbi bir müdahalenin gerekli olup olunmadığına karar verilmektedir. Bu çok önemli bir noktadır ve antidepresan ilaçların gereksiz kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Depresyondaki kişilerin büyük oranda antidepresan kullanmadan tekrar sağlıklı bir şekilde hayata dönmeleri çok görülen bir durumdur.
Ancak tedavi ile birlikte bazen bazı ilaçlarla da destek alınması gereken durumlar olabilir. Örneğin alkol veya uyuşturucu bağımlılığı bu örneklerden bazılarıdır. Hemen bilgi ve danışmanlık almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Depresyon belirtileri nedir?

 • Karamsar ve olumsuz hissetme
 • Umudunu Yitirmiş Hissetme
 • Çaresizlik Hissetme
 • Hayattan ve yaşamın içinden zevk almama
 • Konulara ve durumlara karşı ilgi kaybı
 • Cinsel isteksizlik
 • Sürekli yorgun hissetme
 • Endişe ve korku hissi
 • Gerginlik ve panik hissi
 • Birden az yeme yada çok yeme
 • Konsantrasyon kaybı
 • Odaklanma problemi
 • Sürekli üzgün hissetme
 • İntihar eğilimi
 • Kendini değersiz hissetme
 • Kendini suçlu hissetme

Depresyon nedir konusunu başta anlamak gerekir. Problemin çözülmesi ve tanı konulması demek gerçek bir çözüm için gidilecek yoldur. Depresyonda olan kişiler gün içinde ve genellikle sabahları başlayan bir depresif hali hissederler. Her şeyin anlamsız geldiği yorgun ve boşluk hissi ile sabahları uyanılır. Gün içinde ise kaygı endişe ve korku gibi duygularla son derece olumsuz geçecek bir gün yaşarlar. Tüm bu durumlarda uzman psikolog ile terapi seansları mecburi hale gelmiş demektir.

Depresyon ilacı nedir?

depresyon nedir

Depresyon Nedir

Depresyon nedir, ilaç tedavisi ne demektir? Antidepresan olarak da kullanılan depresyon ilaçları başta depresyon olmak üzere aslında diğer hastalıklar içinde kullanılmaktadır. Dünyada ilk defa 1950 Eylül aylarında Roma’da düzenlenen 1. nörofarmakoloji kongresinde Dr. Freyhan 46 hastalık bir grupta ilk test isteyenlerden biriis oldu. Bu çalışma için depresif apati, kinetik retardasyon, umutsuzluk ve çaresizlik hisleri gibi belirtileri olan hastalar seçilmişti. Depresan ilaçlarının tarihi çok geriye dayanmaktadır. Günümüzde ise antidepresan ilaçları artık başka tedavilerin çözümleri için destekleyici bir etken madde olarak da kullanılmaktadır.
Antidepresanlar beyinde salgılanan nörotransmitter adı verilen kimyasalların daha çok salgılanmasına yaradığı düşünülmektedir. Bunlardan Seratonin ve noradrenalin kişinin mutlukluk ve ruh halinin iyileşmesini sağlamaktadır.

Depresyon tedavisi ne kadar sürer?

Depresyon nedir ve tedavisi ne kadar sürer? Depresyon tedavisinde en çok kullanılan yöntem psikoterapi seanslarıdır. Ağır seyreden depresyonlarda ve dış etkenlere sahip olunan depresif kişilerde (alkol,uyuşturucu gibi) antidepresanlarla takviye yapılmaktadır. Uygulanacak olan tedavi yöntemi her kişi ve birey için depresyona sebep olan etkenler ve depresyonun derecesine göre özel olarak belirlenmelidir.

Depresyon yüksek oranla tedavisi mümkün olan ancak her kişinin tedavisinin kişiye özel olduğu bir durumdur. Profesyonel destek almadan kendi kendine iyileşmeye çalışmak gerçekten zorlu ve neredeyse imkansız bir haldir. Depresyonun yaygınlık durumu %3,5 – %8 arasında görülmektedir. Genel olarak sürekli açıklamalar ve istatistikler paylaşılmaktadır. Biz de ortalama görülmek sıklığına yer vermeye karar verdik. Genel olarak Türkiye ruh sağlığı profili çalışmasında 12 aylık depresif yönelim kadınlarda 5.4 erkeklerde 2.3 tüm genelde %4. olarak verilmiştir. Depresyon kadınlarda neredeyse 2 kat daha fazla görüşlen bir rahatsızlıktır.
Bazı depresif durumlar 2 ay gibi bir sürede tedavi edilir. En yüksek denilen zor durumlarda 12 aya kadar süren ve sonuçlanan depresyon durumları vardır.

Depresyonun tedavisi ve çözümü için Psikolog İstanbul Anıl Yılmaz web sitesinden yada buradaki iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz. Online terapi ve Online psikolog hizmetleri için bizlerle 7/24 iletişim kurabilir ve destek alabilirsiniz. Bilgi almaktan çekinmeyin, yalnız değilsiniz.

 

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.