Ayrılma Kaygı Bozukluğu

Ayrılma Kaygı Bozukluğu

Ayrılma kaygı bozukluğu diğer bilinen adı ile ayrılma anksiyetesi bozukluğu genellikle her ebeveynde yaşanılan bozukluklardır. Kişiler kişisel gelişimlerini tamamlama sürecini tam olarak tamamlamadıklarında. Bağlanılan anne ve babadan ayrılmayı düşündüklerinde yoğun olarak duygusal stres ve korkuya kapılmaktadır.

Ayrılma Kaygı Bozukluğu

Ayrılma anksiyete bozukluğu kişilerde tanısal olarak konulması için belirli süreçler yaşanmaktadır. Bunlar Çocuklarda 4 hafta, yetişkinlerde ise 6 ay boyunca ayrılma kaygısı bozukluğu semptomlarının görülmesi beklenir.

Ayrılma kaygısı bozukluğu kişilerde genelikle kişilerin iş hayatlarında ve okul yaşantılarında büyük sorunlar teşkil etmektedir. Bu bozukluk kişilerin yoğun şekilde olumsuz duyguya kapılmasını sağlayacağı için kişide yoğun stres ve kaygılar oluşmasına neden olmaktadır.

Bu rahatsızlık her yaşta bireyde görülebilmektedir. Ama genel olarak sık görüldüğü dönemler çocukluk ve ergenlik dönemleridir. 20’li yaşlarda daha sık görülen ayrılma bozukluğu ise tıp camiasında yetişkin ayrılma anksiyetesi olarak adlandırılmaktadır.

Yetişkinlerde Ayrılma Kaygı Bozukluğu

Ayrılma kaygısı bozukluğu çocuk ve yetişkinlerde sıkça görülebilen bir semptomdur. Ayrılma kaygı bozukluğuna yetişkinlerde örnek ile açıklamak gerekirse taşınma ve evlenme durumlarında zorluk yaşama şeklinde görülebilir. Çocuklara nazaran yetişkinlerde bilişsel ve duygusal semptomlar daha sık görülmektedir.

Ayrılma kaygı bozukluğu yetişkin bireylerde bağlanılan kişi ile sık sık telefon görüşmesi yapma. İhtiyacı ve hayatında her zaman yaptığı alışkanları değiştirememe ve aynı şekilde yaşama şeklinde de görülmektedir. Bu rahatsızlık çocuklarda ise genel olarak okul çağlarında görülmektedir.

Bu dönemde çocuklar uyku sorunu çekiyorsa ve agresif sinirli tavırlar sergiliyor ise çocuğunuzda ayrılma anksiyete bozukluğu sorunu olabilir. Bu dönemler de çocuklar okula giderken baş ağrısı ya da mide bulantısı. Ve her gün okula gitme zamanında çeşitli mazaretler ile okula gitmek istemiyorsa ayrılma kaygı bozukluğuna sahip olabilmektedir.

Çocuklarda Ayrılma Kaygı Bozukluğu

Okul fobisi çocuklar uzun sürelidir ve yoğun sterese neden olmaktadır. Bu semptomlar birçok çocukta sıkça görülmektedir. Alacağınız psikolojik destek yardımı ile bu sorunları kısa sürede çözüme ulaştırabilirsiniz. Zamanında tedavi ve destek alınmayan ayrılma kaygı bozukluğu yetişkinlik zamanlarında ruhsal hastalıklara neden olabilmektedir.

Ayrılma Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Ayrılma kaygı bozukluğu belirtileri yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık gösterebilmektedir. Ama aşağıda belirttiğimiz semptomlardan bir ya da birkaçı bireyde mevcut ise ayrılma Anksiyetesi bozukluğu tanısı konmasında önem taşımaktadır.

  • Kişiler evinden yada bağlandığı kişiden ayrılma zamanı geldiği zaman yoğun duygusalık ve stres yaşar,
  • Kişiler bağlandığı kişinin kendisinden uzakta başına gelebilecek olaylar yani hastalanması, kaza geçirmesi vb. olaylardan ötürü aşırı endişe ve panik yaşar,
  • Kişiler, kendisinin bağlandığı kişiden ayrılmasına sebep olabilecek etkenlerden sürekli korkar ve endişe içinde bulunur,
  • Kişiler bağlandığı kişiden ayrılma korkusundan dolayı evden çıkmayı, okula-işe gitmeyi devamlı olarak reddeder. Ya da bu konularda oldukça isteksiz davranır sürekli mazeretler üretir,
  • Kişiler bağlandığı kişiden ayrı kalmak istemez ve sosyal aktivitelere yalnız katılmaz,
  • Kişiler sürekli ayrılma konuları içeren rüyalar görür,
  • Kişiler sürekli olarak yalnız uyumayı reddeder ve bu konuda isteksiz davranır,
  • Kişiler bağlandığı kişiden ayrılmak durumunda kaldığı zaman ya da bunu düşündüğü zaman. Baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi fiziksel semptomlar gösterir.
  • Kişiler gün içerisinde sürekli ayrılma korkusu duyduğu kişiyi telefon ile arayarak kaygıları dile

Ayrılma Kaygı Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Ayrılma Kaygı Bozukluğu tedavisinde Psikodinamik Psikoterapi oldukça etkilidir. Mevcut bozukluğa sebep olan çatışmalar, bastırılmış duygular, hatırlanmayan anılar ayrıntılı şekilde ve güvenli bir ortam olan terapide ele alınır. Böylece bu rahatsızlığa neden olan kök sebepler belirlenir ve bastırılmış duygular gün yüzeyine çıkarılarak bireyi kontrol altına almasının önüne geçilir. Özellikle yetişkinlerde bu bozukluk yaşam içerisinde büyük bir yer kaplar. Zaman içerisinde sosyal yaşam, iş yaşamı, özel yaşam gibi en temel alanlarda psikolojik. Duygusal, ilişkisel zararlar vererek kişinin psikolojisinde önemli etkiler bırakabilir. Ancak tedavisi imkansız olan bir bozukluk değildir. Doğru bir uzmandan terapi desteği alındığında kalıcı değişimler yaşama ihtimali oldukça yüksektir. Bilgi almak için çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.