Anksiyete Kaygı Bozukluğu

Anksiyete Kaygı Bozukluğu

Anksiyete kaygı Bozukluğu bilinen en yaygın psikolojik rahatsızlıklar arasında yer tutmaktadır. Genel olarak yapılan araştırmalarda toplumumuzun %18 sinde yaygın olarak bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişisel olarak hayat yaşantısını direkt olarak etkileyen ve bireyleri yoran bu anksiyete bozukluğunun tedavisi ise mümkündür.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Nedir ?

Psikoloji biliminde anksiyete olarak adlandırılan kaygı, tehlike anlarında “insan vücudunu uyaran ve ona savaş ya da kaç komutunu veren” sinyaldir. Bu tip durumlarda vücut metabolizması daha fazla nefes alışverişi yaparak vücudumuzda bulunan kaslara gereğinden fazla oksijen yollamaktadır. Böylece vücudumuz kendini hazırlamış olmaktadır. Doğal anksiyete olarak bu eylem sayesinde yaşanacak tehlikeli durumlara karışı önceden tedbir alma ya da girilen sınavlarda daha iyi performans sergileme gibi eylemlerde bizlere yardımcı olmaktadır. Anksiyete (kaygı) gündelik hayatımızdan bizlere yaşanabilecek sorunlara karşı daha iyi tepki vermek için gerekli bir vücut eylemidir.

Anksiyete kaygı bozukluğu ise gündelik hayatımızda herhangi bir tehlike ya da sorun yok iken meydana gelen ve vücudumuz tarafından uzun süreli devam eden bir durumdur. Bu tarz yaşananlar durumlarda ise uzman desteği almak gerekmektedir. İleri derecede yaşanan anksiyete bozuklukları ise bireylerin gündelik hayattaki işlerini yapmasına engel olmakta ve hayatlarını sürdürmelerini zorlaştırmaktadır. Bu durumlarda kişilerin ikili ilişkileri de olumsuz olarak etkilenmektedir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler gündelik yaşamlarında bunu ileri seviyede yaşadıkları zamanlarda durumu kontrol edemez ve sakinleşmeyi sağlayamazlar. Bu durum da hayatlarını normal şekilde yaşamalarına engel teşkil etmektedir.

Anksiyete (kaygı) Bozukluğu belirtileri

Anksiyete Kaygı Bozukluğu yaşayan kişiler belli başlı belirtiler bulunmaktadır. Bu semptomlarda bir ya da birkaçını yoğun şekilde yaşıyor iseniz zaman kaybetmeden tedavi desteği görmeniz faydalı olacaktır. Anksiyete (kaygı) bozukluğu belirtileri şunlardır.

 • Özgüvensiz ve değersiz olduğunu düşünmek
 • Başkaları ile konuşmanın zor olduğuna inanmak
 • Toplum içinde konuşmaktan ve yemek yemekten çekinmek
 • Gergin, kaygılı, sıkıntılı ve tanımlanamayacak şekilde tuhaf hissetmek
 • İnsanların sözleri ile zihnini meşgul etmek
 • Çevreden kopmak, kaçmak istemek
 • Kas ağrısı çekmek
 • Hızlı nefes alıp vermek
 • Çabuk gerilmek
 • Titremeye, sallanmaya başlamak
 • Umutsuz hissetmek
 • Devamlı ağlamak istemek
 • Konsantre olamamak
 • Çabuk yorulmak
 • Uykusuzluk çekmek
 • Hatırlamakta zorlanmak
 • Üzüntülü durumlara yoğunlaşmak

Anksiyete kaygı bozukluğu bireylerin çocukluk dönemlerinde yaşadıkları ve etkilendikleri olaylardan dolayı da gerçekleşebilmektedir. İnsan beynindeki korku mekanizmalarında hassasiyete yol açarak yaşanılacak olaylara karşı daha hassas olmaya yol açmaktadır. Anksiyete kaygı bozuklukları üzerine yapılan araştırmalarda ise kişilerin çocukluk dönemlerinde yaşadıkları olaylar ve genetik faktörler rol almaktadır. Eğer bu anksiyete bozukluk belirtilerinden çocuklarınızda ya da çevrenizde varsa geç kalmadan uzman desteği almanız gerekmektedir.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

Saplantı bozukluğu (obsesif kompulsif bozukluk) sürekli tekrarlanan saplantı haline gelmiş davranışlardır. Kişi bilinçsizce farkında olmadan sergilediği düşünceler yüzünden devamlı korku ve panik halinde olabilir. Bu hareketlere örnek vermek gerekirse kişi sürekli kapı kilitli mi diye kontorl eder ya da ocak açık mı, tüp kapalı mı gibi davranışları sergiler. Bu davranışlara toplumumuzda takıntı adı verilse de tıp ve bilim bunu psikolojik rahatsızlık olarak tanımlamaktadır. Obsesif Kompulsif Bozukluk doğrudan anksiyetenin bir alt başlığı değildir. Ancak Obsesif Kompulsif Bozukluğa sahip kişi, bu hastalığa bağlı olarak belli konulardaki ritüellerini gerçekleştiremediğinde anksiyete bozukluğu da yaşayabilir. Buna bağlı olarak zaman içerisinde normal hayatına devam edememektedir.

Panik Atak

Bir anksiyete türü olan panik atak oldukça yaygındır. Kişinin gündelik hayatında hayati bir sorun olmamasına karşı sürekli olarak sergilediği panik, korku ve endişe hissetiren rahatsızlık türüdür. Kişilerin, panik atak semptomları meydana geldiği zaman kalp  atışı ve nabzı hızlanmaktadır. Yoğun yaşanan panik atak semptomlarında bireyler felç ve kalp krizi geçiriyormuş hissiyatına düşmektedir. Anksiyete Kaygı Bozukluğu sürekli devam eden tedirginlik vardır ve devamlı olarak kendini hissettirir. Panik atakta kişi kendini saldırıya uğramış ve tehlikede hisseder, bayılacağını sanır, kalbi hızlı atar ve nefesi kesilir. Ataklar birkaç dakika ya da birkaç saat sürebilmektedir.

Anksiyete ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma sonrasında yaşanan anksiyete, önemli bir rahatsızlık belirtisidir. Yaşanılan olaylar sonrasında hissedilen korku ve verilen tepkiler bu rahatsızlığın semptomal belirtileri arasında görülmektedir. Yaşanılan olay sürekli olarak beyinde canlanarak kişileri stresli, uykusuz ve fiziksel olarak ağrılara neden olmaktadır. Psikoloji dalında bu rahatsızlığa da Travma Sonrası Stres Bozukluğu adı verilir. İki farklı türde rahatsızlık olsalar da travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bireylerde anksiyete bozuklukları görülme olasılığı artar.

Anksiyete Kaygı Bozukluğunun sebepleri genel olarak yukarıda belirttiğimiz gibi stresli yaşam, çocukluk çağı, bastırılmış duygular ve yaşanan travmatik olaylardır. Bazen anksiyete bozukluğu beyinde var olan bir takım noktaların kimyasal etkenlerden dolayı bozulması sebebiyle görülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki psikolojik olaylar beynin kimyası üzerinde oldukça güçlü bir etkiye sahiptir.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete Kaygı Bozukluğu tedavisi ise iki yöntem ile yapılmaktadır.

 • İlaç tedavisi
 • Psikolojik Terapi

Psikodinamik Psikoterapi oldukça etkilidir. Mevcut bozukluğa sebep olan çatışmalar, bastırılmış duygular, hatırlanamayan anılar ayrıntılı şekilde ve güvenli bir ortam olan terapide ele alınır. Böylece bu rahatsızlığa neden olan kök sebepler belirlenir ve bastırılmış duygular gün yüzeyine çıkarılarak bireyi kontrol altına almasının önüne geçilir.

Anksiyete Kaygı Bozukluğu özellikle yetişkinlerde bu bozukluk yaşam içerisinde büyük bir yer kaplar. Zaman içerisinde sosyal yaşam, iş yaşamı, özel yaşam gibi en temel alanlarda psikolojik, duygusal, ilişkisel zararlar verek kişinin psikolojisinde önemli etkiler bırakabilir. Ancak tedavisi imkansız olan bir bozukluk değildir. Doğru bir uzmandan terapi desteği alındığında kalıcı değişimler yaşama ihtimali oldukça yüksektir.

İlaç tedavisi yöntemlerinde anksiyete belirtilerinin giderimesi hedeflenir. Kullanılan ilaçlar ve doktor kontrolleri ile tedavinin gidişatı belirlenmektedir. İlaç tedavisi her zaman gerekmeyebilir. Ancak psikoterapi desteği hemen her durumda önerilir.

Bilgi almak için çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.