Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

Eylül 13, 2020 Hastalıklar

Anksiyete Bozukluğu Nedir ?

Anksiyete Bozukluğu Psikoloji biliminde anksiyete olarak adlandırılan kaygı tehlike anlarında insan vücudunu uyaran ve ona meydan okuması gerektiği komutunu veren sinyaldir. Bu tip durumlarda vücut metabolizması daha fazla nefes alış verişi yaparak vücudumuzda bulunan kaslara gereğinden fazla oksijen yollamaktadır. Böylece vücudumuz kendini hazırlamış olmaktadır.

Doğal anksiyete olarak bu eylem sayesinde yaşanacak tehlikeli durumlara karışı önceden tedbir alma. Ya da girilen sınavlarda daha iyi performans sergileme gibi eylemlerde bizlere yardımcı olmaktadır. Anksiyete (kaygı) gündelik hayatımızdan bizlere yaşanabilecek sorunlara karşı daha iyi tepki vermek için gerekli bir vücut eylemidir.  Anksiyete (kaygı) bozukluğu ise gündelik hayatımızda . Herhangi bir tehlike ya da sorun yok iken meydana gelen ve vücudumuz tarafından uzun süreli devam eden bir durumdur.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

Gelecekteki bir endişenin beklentisi anlamına gelir ve daha çok psikolojik faktörlere bağlı kas gerginliği ve kaçınma davranışı ile ilişkilidir. Bu tarz durumlarda mutlaka uzman desteği almak gerekmektedir. İleri derecede yaşanan anksiyete bozuklukları ise bireylerin gündelik hayattaki işlerini yapmasına engel olmakta ve hayatlarını idame etmelerini zorlaştırmaktadır.

Bu durumlarda kişilerin ikili ilişkileri de olumsuz olarak etkilenmektedir. Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler gündelik yaşamlarında bunu ileri seviyede yaşadıkları zamanlarda durumu kontrol edemez ve sakinleşmeyi sağlayamazlar. Yakın ilişki içinde bulundukları kişilerin yanında anksiyete yaşamaktan endişe ettikleri için daha az görüşme hatta ilişkiyi sonlandırmaya varan durumlar yaşanabilmektedir.

Bu durum da hayatlarını normal şekilde yaşamalarına engel teşkil etmektedir. Kaygı, strese verilen normal bir tepkidir ve bazı durumlarda faydalı olabilir. Bizi tehlikelere karşı uyarabilir ve hazırlanmamıza ve dikkat etmemize yardımcı olabilir. Anksiyete bozuklukları, normal sinirlilik veya kaygı duygularından farklıdır ve aşırı korku veya kaygı içerir. Psikolojik bozuklukların en yaygın olanıdır ve yaşamlarının bir noktasında yetişkinlerin yaklaşık %30’unu etkiler.

Anksiyete Bozukuluğu Testi

Kadınların anksiyete bozukluğu yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Ancak anksiyete bozuklukları tedavi edilebilir ve bir dizi etkili tedavi mevcuttur. Tedavi, çoğu insanın normal üretken bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Anksiyete bozuklukları, insanların semptomlarını tetikleyen veya kötüleştiren durumlardan kaçınmaya çalışmasına neden olabilir. İkili ilişkilerin yanında iş performansı ve okul çalışması da olumsuz etkilenebilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, spesifik fobiler, agorafobi, sosyal anksiyete bozukluğu. Ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu dahil olmak üzere birkaç tür anksiyete bozukluğu vardır. Saplantı bozukluğu (obsesif kompulsif bozukluğu) sürekli tekrarlanan saplantı haline gelmişdavranışlardır. Örn; kişi sürekli kapı kilitli mi, ocak açık mı, tüp kapalı mı diye kontrol etme ihtiyacı hisseder.

Bu davranışlara toplumumuzda yalnızca takıntı adı verilse de sıklaştığında psikolojik rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Bilinen diğer anksiyete türü de panik ataktır. Kişinin belirli ataklarda genelde ölüm korkusunun eşlik ettiği bir panik, korku ve endişe halidir. Panik atak semptomları meydana geldiği zaman kalp atışı ve nabız hızlanmaktadır.

Yoğun yaşanan panik atak semptomlarında bireyler felç ve kalp krizi geçiriyormuş hissiyatına düşmektedir. Anksiyetede sürekli devam eden tedirginlik vardır ve birçok durumda devamlı kendini hissettirir. Panik atakta kişi kendini tehlikede hisseder, bayılacağını sanır, kalbi hızlı atar ve nefesi kesilir. Ataklar birkaç dakika ya da birkaç saat sürebilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluklarının nedenleri herkeste farklılık gösterir. Parmak izimiz nasıl bizlere özgüyse çocukluğumuz, anılarımız, duygularımız, düşüncelerimiz, hayallerimiz de bize özgüdür. Anksiyete bozukluğunun hikayemizde bunlardan biriyle mutlaka bir bağlantısı vardır.

Teşhis ve tedaviSemptomlara neden olan fiziksel bir sorun olmadığından emin olmak için ilk olarak doktora başvurulabilir. Anatomik bir sorun olmadığından emin olunduğunda anksiyete bozukluğu için uzman bir psikoterapist en iyi tedavi için sizinle birlikte çalışabilir.

Dinamik psikoterapi, anksiyete (kaygı) bozuklukları için oldukça etkilidir. Ataklar, duygu ve düşüncelerin kökenine inerek bireyin farkında olmadan yanlış kodladığı duygu ve düşünceyi gün yüzüne çıkarır. Böylece o duygu ya da düşünce artık anksiyete bozukluğunu ortaya çıkaracak güce sahip olmaz. Birey yaşamına çok daha iyi şekilde devam eder. Başvurmaktan çekinmeyin.

Yazar

Admin:

WeCreativez WhatsApp Support
Bilgi ve randevu için iletişim kurabilirsiniz.